Odejdi, vyzvala strana politika s drogovou aférou. Váhá

Markéta Chaloupská
23. 2. 2010 17:33
ODS po pěti měsících začala řešit kauzu zastupitele, který řídil pod vlivem amfetaminu

Praha - Pět měsíců od chvíle, kdy usedl za volant pod vlivem drogy a kdy na frekventované vozovce ve Vysočanech ohrožoval spoluobčany, by na hlavu zastupitele ODS v Praze 1 Jiřího Láryše mohl dopadnout první "politický" trest.

Občanští demokraté v této městské části začali po týdnech odkladů případ svého spolustraníka řešit a doporučili, aby se minimálně na nějakou dobu vzdal místa předsedy dopravní komise.

Toxikologický test odhalil loni v září v Láryšově krvi amfetamin - což je látka, kterou obsahují drogy pervitin či extáze. Zastupitel byl obviněn, ale soud jeho případ nekvalifikoval jako trestný čin a předal ho k přestupkovému řízení na pražský magistrát.

Právě termín, kdy bude přestupek vyřešen, stanovila ODS jako čas, po který by měl Láryš na vedení dopravní komise rezignovat.

Zastupitel to však zatím nepřijal.

"Pan Láryš si ponechal čas na rozmyšlenou," uvedl starosta Prahy 1 a Láryšům spolustraník Filip Dvořák.

Roční test

Občanští demokraté Láryše také vyzvali, aby si nechal udělat test, který by vyloučil, že v celém posledním roce bral drogy.

Láryš už sice jeden test na výzvu starosty Dvořáka podstoupil, ale zkouška zahrnula jen období posledních šesti týdnů. Zastupitel z ní vyvázl čistý.

"Nyní chceme, aby testy doložily i období, kdy se ten případ stal," uvedl radní Prahy 1 za ODS a kandidát do sněmovny Antonín Kazda.

Jak se bude kauza zastupitele dál vyvíjet, nechtěl předpovídat. Prý záleží na výsledku správního řízení.

Rada ODS za Prahu 1 nemá právo Láryše zbavit mandátu, může jej zbavit členství v komisích a vyloučit z politického klubu.

Je to jen přestupek

Láryše policisté zastavili loni 26. září v pražských Vysočanech. Jel rychle a navíc přejížděl z jednoho pruhu do druhého.

Kuchařka pervitinu. Ilustrační foto
Kuchařka pervitinu. Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Podle policejní mluvčí Evy Miklíkové policejní hlídce připadal opilý, ale test alkohol neprokázal. Policisté tedy udělali test na drogy. Ten dopadl pozitivně, a proto jej převezli na toxikologickou zkoušku, kde lékař ze vzorku moče zjistil, že má zastupitel v těle amfetamin, tedy látku, která je v pervitinu nebo extázi.

Celý případ se v říjnu 2009 dostal na stůl Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Ten Láryšův případ trestním příkazem vyhodnotil jako trestný čin. Zastupitel si ale podal odpor a bylo nařízeno hlavní líčení, které na začátku ledna dopadlo tak, že Láryšův prohřešek není trestným činem a postoupil ho jako přestupek úředníkům magistrátu. Magistrát případ stále řeší.

"Znalec z toxikologie potvrdil přítomnost amfetaminu v jeho těle, nám se ale nepodařilo prokázat, že by byl pan Láryš natolik pod vlivem, aby ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu," sdělila před časem žalobkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Denisa Smutná.

 

Právě se děje

Další zprávy