Spletli si nás s extremisty a uráželi nás, stěžují si manželé na násilí od policie 17. listopadu

Michal Polák Michal Polák
1. 12. 2016 20:08
Starší manželé si stěžují na chování policistů během státního svátku 17. listopadu. Šestapadesátiletý pár z Prahy, který se vracel z návštěvy galerie, si strážci zákona zřejmě spletli s účastníky pochodu extremistů, jejichž cílem bylo Betlémské náměstí. Manželé ve stížnosti tvrdí, že jeden z těžkooděnců fyzicky muže napadl a zkroutil mu ruku a že ženu verbálně uráželi. Podle manželského páru byl postup těžkooděnců absolutně neprofesionální. Ministerstvo vnitra potvrdilo, že stížnost dostalo.
Těžkooděnci zasahují proti odpůrcům průvodu krajní pravice.
Těžkooděnci zasahují proti odpůrcům průvodu krajní pravice. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Manželé Janíčkovi z pražského Radotína si sváteční večer 17. listopadu zpestřili návštěvou galerie. Zhlédli výstavu věhlasného japonského architekta Kenga Kumy v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí.

Když zhruba po hodině v 18:30 dvojice opouštěla galerii, náměstím zrovna procházel průvod radikálů a příznivců prezidenta Miloše Zemana, který doprovázely speciální pořádkové jednotky. Policisté oddělovali příznivce krajní pravice od jejich odpůrců, kteří na ně na náměstí čekali. Manželé Janíčkovi ale tvrdí, že policie zároveň necitlivě zasáhla i vůči lidem, kteří s oběma tábory neměli nic společného. Poslali proto stížnost na ministerstvo vnitra i policejní prezidium.

"Když jsme přicházeli s manželem do prostoru před Náprstkovým muzeem, zastoupil mi cestu těžkooděnec a oznámil mi, že nemohu jít dál," popsala ve stížnosti šestapadesátiletá Jaroslava Janíčková. Její manžel přitom stál jen několik kroků od ní. Těžkooděnci oba manžele oddělili, odmítli je k sobě pustit a začali na ně křičet, aby okamžitě opustili prostor náměstí.

Janíčková poprosila jednoho z ozbrojených mužů, aby jí pomohl dostat se k manželovi. Žena tvrdí, že policista na ni místo vstřícnosti vystartoval: "Ať si nechá ty kecy a okamžitě vypadne." Janíčkovi podle stížnosti, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, mezitím policisté zkroutili ruku a mrštili s ním na stěnu. Janíčková se podle svých slov bála, aby jejímu muži těžkooděnci neublížili, a snažila se k němu dostat. "Na mne příslušník s identifikačním číslem 273020 křičel dehonestující poznámky, které hraničily s omezením mé důstojnosti," tvrdí.

Podle Janíčkové byl postup těžkooděnců absolutně neprofesionální. "Bylo porušeno naše právo na důstojné zacházení, s manželem bylo zacházeno hrubě a bylo použito násilí a agrese," píše žena ve své stížnosti.

Ondřej Krátoška z tiskového odboru ministerstva vnitra potvrdil, že stížnost Janíčkových na chování speciálních jednotek obdrželi.

"Ministerstvo ji následně postoupilo policejnímu prezidiu. Dle našich informací se stížností bude zabývat krajské ředitelství policie hlavního města Prahy," řekl Krátoška Aktuálně.cz.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová nicméně o stížnosti informace zatím nemá. "Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy do této chvíle žádnou stížnost v souvislosti s bezpečnostním opatřením 17. listopadu 2016 nepřijalo ani neeviduje. Pokud by se tak stalo v průběhu následujících hodin či dní, bude tento podnět prošetřen v zákonem stanovené lhůtě," sdělila v úterý.

Policie v minulých dnech uváděla, že oslavy státního svátku 17. listopadu se obešly bez větších incidentů a bylo zadrženo jen devět lidí.

Ta částka je úmyslně spočítaná tak, aby k výdeji informací nedošlo. Policie je nechce zveřejnit, nemají totiž v databázi pořádek, říká Jan Cibulka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy