Odchod sovětských vojáků z Československa na jedinečných snímcích českých fotografů

Odchod sovětských vojáků z Československa na jedinečných snímcích českých fotografů
V rozhovoru pro Paměť národa generál Vorobjov uvedl, že byť samotný politický akt odsunu většině sovětských vojáků nevadil, neubránili se pocitu jistého nevděku: „Mrzelo je, když je nazývali okupanty. I v roce 1968 lidé jen plnili rozkaz, rozhodovali politici. V roce 1989 nebo 1990 tam sloužili lidé, kteří tam v roce 1968 nebyli. Proto se označení okupanti přijímalo citlivě.“
Dlouhé a devastující období sovětské okupace skončilo dne 21. června 1991, když opustil Československo poslední transport sovětských vojáků.
Budovy, které na „svých“ územích v průběhu let Sověti živelně postavili – ubytovny pro vojáky, důstojnické byty, ale i nemocnice, školy či kulturní domy – neodpovídaly československým zvyklostem ani stavebním předpisům:
V úplném čele SSkV ovšem stál generálporučík Eduard Vorobjov – a v jeho osobě měla zřejmě česká strana štěstí. Tohoto sovětského generála, který byl zároveň zmocněncem sovětské vlády pro odchod sovětských vojsk z Československa, popisuje Kocáb jako věcného intelektuála, který na invazi roku 1968 nebyl hrdý a nesnažil se „přesvědčovat frázemi o bratrské pomoci“.
Foto: Jan Jindra
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec, Paměť národa
Aktualizováno 26. 6. 2023 16:15
Od srpna 1968 do června 1991 byly v Československu sovětské jednotky. Téměř čtvrt století jejich pobytu si vyžádalo celkem 429 životů na československé straně - včetně těch lidí, kteří byli vojáky zabiti v prvních týdnech invaze. Poslední sovětský voják opustil republiku 27. června 1991. Pobyt a odchod Sovětské armády zachytil fotograf Jindřich Štreit, Jan Jindra a Dana Kyndrová.
 

Právě se děje

Další zprávy