Odbory žádají změnu reforem, hrozí protesty i stávkou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 4. 2011 13:41
Nelíbí se jim chystané sjednocení daně z přidané hodnoty ani vyšší spoluúčast pacientů
Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.
Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odbory zahájily kampaň Otevřete oči proti vládním reformám důchodů, zdravotnictví a daní.

S pomocí osmi desítek billboardů chtějí dosáhnout toho, aby vláda návrhy změnila. Hrozí demonstracemi i stávkou.

Mezi návrhy billboardů byl i plakát, na němž jsou premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s upířími zuby. Vedle nich je text, že lidem reformami pustí žilou. Tyto varianty nakonec neprošly.

Novináře o kampani informovali předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Ta je největší odborovou centrálou v zemi. Právě jejího šéfa Jaroslava Zavadila nakonec některé z billboardů zobrazují.

"Kampaň má jednoznačný cíl - návrhy reforem zkorigovat tak, aby byly logické a oprávněné," uvedl šéf nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josef Středula. Podle něj možná dojde i na stávku. O možnosti generální stávky se před nedávnem zmínil i šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Rozhodne až krizový štáb

Odboráři nesouhlasí třeba s tím, že by člověk mohl přesměrovat část svých odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Staví se také proti chystanému sjednocení daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta. Kritizují vyšší spoluúčast pacientů i případné zvednutí zdravotnických poplatků.

Odbory zatím vyčkávají, jak se vláda zachová a zda své reformní záměry změní. Podle předáků bude rozhodujícím datem 21. duben. V tu dobu se uskuteční společné jednání zástupců zaměstnanců, zaměstnavatelů a kabinetu. Podle místopředsedy ČMKOS Václava Pícla bude situaci vyhodnocovat odborářský krizový štáb. Ten pak navrhne další postup.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy