Odbory ochromí města stávkou, vláda s nimi nejedná

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
24. 2. 2010 12:30
Vláda zatím na odvrácení stávky nepracuje a jednání s odboráři nechystá
Snímek z léta 2008, kdy Česko prožilo zřejmě největší protest od listopadu 1989.
Snímek z léta 2008, kdy Česko prožilo zřejmě největší protest od listopadu 1989. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda se zatím nechystá vyjednávat s odbory kvůli chystané pondělní stávce.

Tu vyhlásily dopravní odbory. V pondělí 1. března chtějí na pět hodin - od čtyř hodin ráno do devíti, tedy ve špičce - zastavit vlaky a hromadnou dopravu ve velkých městech. Vláda s odboráři nevyjednává a na její hlavu se začíná snášet kritika.

Důvod? Zaměstnanecké benefity

Odborářům vadí, že se od ledna daní zaměstnanecké benefity - týká se to například stravenek nebo - což vadí hlavně železničářům - i režijních jízdenek pro zaměstnance.

Stávka ovšem přichází v době, kdy se už politické strany ve sněmovně dohodly, že novelu, která by toto zdanění odstranila, projednají. Do pondělí přitom definitivně jasno být nemůže.

Ministr práce: o žádném jednání nevím

Vláda zatím na odvrácení stávky nepracuje. Mluvčí vlády Roman Prorok deníku Aktuálně.cz potvrdil, že premiér je celý den v Maďarsku a ani potom o žádných schůzkách neví.

Stejně je na tom i ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Na dotaz, zda ještě bude vláda vyjednávat s odbory, odpověděl: "Já to nevím. To byla věc premiéra. Vím, že nějaká jednání měla být, že nějaká proběhla, ale já osobně to nevím."

Na nezájem Fischerova kabinetu si postěžoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Ten hájí ve sněmovně barvy sociálních demokratů, přičemž právě ČSSD a její předvolební rétorice plné kritiky současného dění by stávka nahrála.

"S lítostí a znepokojením konstatuji, že jsem premiérovi poslal už před 14 dny dopis a dodnes jsem nedostal odpověď. Nenašel si na mě ani minutu," řekl Štěch.

Připomeňte si: Jak vypadala na podzim mléčná stávka?

Topolánek: je to vydírání

Postoje stran ve sněmovně ke stávce odrážejí víceméně pravolevé rozdělení.

"Je to vydírání. Tady není o čem jednat," prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek.

Podobně to vidí i lidovci a zelení. "Ta stávka nemá být, nemá se hrozit stávkou, má se neustále jednat," prohlašoval předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "

Předseda zelených Ondřej Liška má navíc za to, že je správné zaměstnanecké benefity zdanit. "Pokud se to vládě nepodařilo vysvětlit veřejnosti, tak je to její chyba. Myslím, že se o to vláda zatím moc nepokusila.

Zjevně levá část spektra naopak podle očekávání stojí na straně odborů.

"Jejich požadavky jsou zcela oprávněné," prohlásil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zároveň vyzval občanské demokraty, aby odstoupili od obstrukcí a umožnili jednat o zrušení daní u zaměstnaneckých benefitů už zítra. ČSSD si od toho slibuje odložení nebo dokonce odvrácení stávky.

Komunisté stávku podporují i přes to, že vláda a sněmovna má vůli daně u benefitů zrušit. "I sněmovna i vláda to má jako prioritu," připustil předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Ale vzhledem k tomu, že se občané už vícekrát přesvědčili, že na sliby až tak úplně dát nelze, tak si myslím, že ta stávka z jejich pohledu oprávněná je."

 

Právě se děje

Další zprávy