Drtinová: Můj odchod nebyl dobrovolný a překvapil mě

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
9. 8. 2013 14:20
Elitní moderátorku stáhli z Událostí, komentářů na přání politiků, zlobí se odbory
 Jiří Balvín odpovídá na otázky Daniely Drtinové.
 Jiří Balvín odpovídá na otázky Daniely Drtinové. | Foto: Repro ČT24

Praha - Televizní odboráři vidí za odvoláním Daniely Drtinové z Událostí, komentářů plnění politické zakázky.

Ředitele České televize Petra Dvořáka proto vyzvali, aby rozhodnutí přehodnotil. Informoval o tom server Mediář.cz.

Odbory vidí souvislost mezi odvoláním Drtinové a "nepřesvědčivým výkonem" ministra kultury Jiřího Balvína v hlavním zpravodajském pořadu ČT24.

Česká televize plánuje na podzim řadu změn. Ve středeční tiskové zprávě uvedla, že novým moderátorem Událostí, komentářů bude Lukáš Dolanský, který se bude střídat s Martinem Veselovským.

Podle mluvčí ČT Alžběty Plívové dostal Dolanský nabídku na moderování pořadu v polovině července.

Veselovský: Chtějí otupit ČT 24 před volbami?

O vysvětlení stažení Drtinové z pořadu požádal v pátek její kolega Martin Veselovský.

"Pokud byla Daniela Drtinová odvolána z moderace Událostí, komentářů bez uvedení konkrétních důvodů a navíc v době před pravděpodobnými mimořádnými volbami do Poslanecké sněmovny, vyvolává to vážné obavy ze snahy otupit hlavní večerní zpravodajskou relaci ČT24 během předvolební kampaně," uvedl na svém svém facebookovém profilu v dopise adresovaném řediteli.

V takovém případě by podle něj byla oslabena důvěryhodnost nejen Událostí, komentářů, ale i celého zpravodajství ČT.

Moderátorka potvrdila, že dostala nabídku na vedení nového pořadu, řekla však, že to s ní nebylo předem konzultováno a že to vnímala jako sesazení ze současné pozice. "Pokud moderuji pořad, který generální ředitel označí za nejlepší, pak můžu nabídku na vedení jiného těžko vnímat jako povýšení," řekla.

Drtinová: Interview ČT 24? To není povýšení

"Naším cílem je jednoznačná profilace našich hlavních pořadů. Bohumil Klepetko například posílí tým interaktivního Hyde Parku a nově uchopíme také analytické rozhovory s politiky v pořadu Interview ČT24. Daniela Drtinová dostala nabídku, aby se stala výhradní moderátorkou tohoto pořadu a aby ten nesl i její jméno, vzniklo by pak Interview Daniely Drtinové," uvedl ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Podle něj je Interview ČT24 náročným formátem, který vyžaduje hluboký analytický vhled. "Prozatím se Daniela Drtinová k naší nabídce nevyjádřila, očekávám ale, že se rozhodne během dneška," říká na závěr Zdeněk Šámal.

Moderátorka potvrdila, že dostala nabídku na vedení nového pořadu, řekla však, že to s ní nebylo předem konzultováno a že to vnímala jako sesazení ze současné pozice. "Pokud moderuji pořad, který generální ředitel označí za nejlepší, pak můžu nabídku na vedení jiného těžko vnímat jako povýšení," řekla.

Může za to znemožněný Balvín?

Odbory v čele s Antonínem Dekojem ve svém prohlášení připomněly, že výkonů Daniely Drtinové při moderování vlajkové lodi ČT24 si vysoce cenil jak ředitel Dvořák, tak diváci.

"Proto není pochopitelné náhlé a nezdůvodněné odvolání moderátorky, která je tváří pořadu mnoho let a jejíž příprava a výkony na obrazovce byly nejen editorským týmem, ale i vedením zpravodajství ČT vždy velice kladně hodnoceny. Její rychlé přeřazení bez seriózní diskuse je z tohoto hlediska značně nelogické," uvedli odboráři.

Konec Drtinové v Událostech, komentářích by podle odborů mohl souviset s vystoupením ministra Balvína, který 1. srpna odpovídal v pořadu na otázky moderátorky ohledně odvolání Jiřího Buriana z postu ředitele Národního divadla. Odbory v prohlášení uvedly, že si ministr stěžoval na způsob, jakým Drtinová rozhovor vedla.

"Časová souslednost s nynějším stažením moderátorky z prestižního pořadu proti její vůli a bez jakékoli diskuse s celým tvůrčím týmem tak nelze považovat za náhodu," uzavřeli odboráři.

"Mít pořad, který nese Vaše vlastní jméno, a který se navíc vysílá před nejsledovanější zpravodajskou relací, považuji za jednoznačný profesní růst. Naprosto tak nerozumím tomu, proč se odbory proti takové nabídce vymezují, v podstatě tak zcela popírají svoji roli. Vidí-li zde pak politické tlaky, musím konstatovat, že jsou to právě odbory, kdo je do této věci vnáší," reagoval na prohlášení odborů ředitel Dvořák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy