Odbory České televize vyhlásily stávkovou pohotovost. Překvapily nás, říká ředitel

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 6. 2022 11:49
Odbory České televize ve čtvrtek vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí tím vyjádřit nesouhlas s návrhem úsporných opatření, který na konci května oznámil generální ředitel Petr Dvořák. Do roku 2024 má televize například zrušit 250 pracovních míst. "Stávkovou pohotovostí apelujeme na vedení ČT a na Radu ČT a požadujeme okamžité zahájení jednání s politickou reprezentací o financování ČT," uvádějí.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák
Generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Matej Slávik

"Odbory České televize si uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Návrhy předložené generálním ředitelem ale považují za vynucené řešení, které ve svém důsledku povede ke snížení kvality služeb poskytovaných ze zákona veřejnosti, současně k omezení rozvoje a také k prohloubení propadu mezd zaměstnanců," píše se v prohlášení odborů.

Česká televize plánuje v letech 2023 a 2024 ušetřit 910 milionů korun. Důvodem je pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku. Šetřit chce na provozu, programu, původní tvorbě i investicích. Mimo jiné chce ukončit provoz kanálu ČT3 a omezit nákupy vysílacích práv či výrobu sportovních pořadů kanálu ČT sport. Zpravodajství se větší škrty dotknout nemají. Do konce letošního roku chce televize zrušit 50 pracovních míst a dalších 200 míst během následujících dvou let. V současné době má 2970 míst. 

"Rušeny mají být pracovní pozice, které jsou z hlediska činnosti ČT unikátní. Požadujeme analýzu avizovaných úspor a budoucího působení média veřejné služby, že vedení ČT hledá úspory smysluplně," píší odboráři. 

Generální ředitel Petr Dvořák v reakci pro Aktuálně.cz uvedl, že vedení televize je "takto razantní reakcí odborů překvapeno". Upozornil, že reálné příjmy televize za posledních čtrnáct let klesly o 36 procent. "Na to, že škrty budou bez úpravy financování médií veřejné služby nevyhnutelné, upozorňovala ČT politickou reprezentaci, zaměstnance i televizní odbory v posledních letech velmi intenzivně," řekl Dvořák.  

Koncesionářské poplatky se naposledy zvedly v roce 2008, a to ze 120 na 135 korun měsíčně. Od té doby zůstávají navzdory inflaci a zdražování stále stejné. Ministr kultury Martin Baxa ale už před časem oznámil, že v tuto chvíli zvedání poplatku není na stole. 

Plánované šetření by se mělo dotknout také omezení investic a ostravského studia. Výroba z něj bude zčásti převedena do nedávno zmodernizovaného studia v Brně. Celkem tak chce televize uspořit v dalších dvou letech 300 milionů korun. "Televizní studio Ostrava je přitom součástí regionální identity a jeho omezování ovlivní i zaměstnanost v regionu," konstatují odbory.

Televizní odbory se současně domnívají, že politici odpovědní za rozhodování o koncesionářských poplatcích nekonali, přestože byli v uplynulých letech upozorňováni na důsledky této nečinnosti. Stávkovou pohotovostí apelují na vedení a Radu ČT a požadují, aby s politiky jednali o financování veřejnoprávní televize.

Podle Dvořáka je televize připravená s politiky diskutovat o všech možnostech, jak financování vyřešit. "Bez navýšení příjmů je ale zachování stávající šíře činnosti České televize nemožné. S odbory budeme o konkretizaci chystaných kroků jednat. Omezení činnosti České televize však musí mít odraz i v rušení pracovních míst," řekl generální ředitel. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy