Odborník o stárnoucím Česku: Žít déle je přece výzva

Domácí Domácí
25. 7. 2013 15:10
Hostem online rozhovoru na Aktuálně.cz byl sociolog Ivan Gabal
Ivan Gabal.
Ivan Gabal. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká republika pomalu, ale jistě stárne. Jak ve své zprávě v úterý vysvětlil Český statistický úřad, počet obyvatel bude ještě do roku 2018 udržovat zahraniční migrace, pak ale republiku čeká dlouhý populační pokles. V roce 2101 by tak měla mít asi 7,68 milionu obyvatel.

A ubude především lidí v produktivním věku. Téměř třetinu Čechů totiž budou tvořit senioři nad 65 let, nyní přitom tvoří asi 17 procent populace.

Průměrný věk pak dosáhne téměř 50 let. Mění se životní styl a díky medicíně žijí lidé déle. Zatímco nyní se ženy dožívají téměř 81 let a muži 75 let, v roce 2100 se u žen tato hranice posune o deset let a u mužů dokonce o 12.

Klesá navíc porodnost, dětí pod patnáct let bude na konci století pouze 15 procent.

Sociolog Ivan Gabal ale v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz naznačil, že s Českou republikou to zatím není nijak černé a změny, které ji čekají, nemusí být nutně jen špatné.

Například pohled na to, že Češi budou muset na stará kolena pracovat, je podle něj až zbytečně negativní.

"Prodloužení střední délky života až k devadesátce je přeci krásná věc, tak co za to dáme? Dle mého bychom měli chtít pracovat déle a chtít si šetřit nebo investovat na důchod. Myslím, že být dlouho aktivní v celém spektru života a prostě to nezabalit třeba v 60 letech je výborná výzva. Máme na to? Myslím, že máme," vysvětluje.

Šance na změnu

Zdá se tedy, že demografické proměny mohou být ideální šancí změnit pohled na stáří. "Stále ještě tady trochu straší to komunistické 'Dědeček a babička ujídají chlebíčka', nebo ten neobyčejně pitomý klip 'přemluv bábu', podle kterého jsou staří hloupí a ničemu nerozumí. Tenhle rys kulturního primitivismu je třeba překonat," vysvětluje.

Podle Gabala je také nutné učinit určité kroky, aby budoucnost Česka byla lepší. Měla by se tak změnit propopulační politika či důchodový systém.

"Šedesát tisíc dětí neumístěných v mateřských školách v minulém roce v ČR a 17 procent zamítnutých v Praze mluví za sebe. Na druhé straně myslím, že to lze poměrně snadno změnit a pozitivní propopulační kroky uvést do života, ale musíme chtít a nejen se zabývat vlastními problémy exekutivy a politiky. Takže je to o vůli a o zájmu o budoucnost a budoucí generace," vysvětlil.

Gabal upozorňuje, že je také nutné zjistit, proč mladí lidé nevěří důchodovému systému. "Musím říci, že jsem v uplynulém roce zaznamenal hodně kritiků a vyjadřování nedůvěry ze strany renomovaných ekonomů a manažerů penzijních organizací, ale neslyšel jsem formulaci reálné a pozitivní alternativy. Teď je jeden z kritiků designovaným premiérem, tak uvidíme, co nabídne," dodal.

Český muž je přeci stále nejlepší

Důležité je podle něj také řešit imigrační politiku. "Je důležité, aby se cizinci, kteří zde chtějí žít, dobře integrovali a sžili s českým prostředím a aby se také mnohem významněji podíleli na penzijních odvodech a platbách. Dokonce bych tím podmiňoval šance na občanství," dodal.

Zároveň ale podle něj nehrozí, že by imigrace Čechy a Češky nějak ohrožovala, imigranti jsou totiž důležitou a rovnoprávnou složkou české společnosti, která podporuje její rozvoj. "Nám nehrozí rozpuštění v EU ani vytlačení germánským živlem, což politici tak rádi omílají, nám hrozí vymizení v důsledku nedostatečné vlastní demografické, reprodukční a budiž sexuální aktivity, toto je podstatné," vysvětlil.

Toho, že by Český národ zanikl, se ale podle sociologa bát nemusíme, ačkoli je pravda, že "naše krev" má (a stále více bude mít) různé příměsi.

"Máme velkou vášeň pro manželství s partnerem stejného kulturního, vzdělanostního, sociálního původu, a tím si vlastním sociálním zájmem i emocemi (láskou) předepisujeme, že chceme žít, mít děti a vychovávat v kulturním a jazykovém českém prostředí. Je to v nás, nejen v těch hloupých politicích, kteří straší Evropou nebo Němci. A naše partnerky přeci vědí, že český partner je nejlepší," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy