Odbory: Růst platů o tři procenta je málo, chceme pět

ČTK ČTK
15. 5. 2015 15:13
Odboráři budou po vládě žádat pro učitele, zdravotníky a další pracovníky veřejných služeb pětiprocentní nárůst platů.
Dům odborových svazů - ilustrační foto
Dům odborových svazů - ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tříprocentní navýšení objemu peněz na platy ve veřejném sektoru pro příští rok, na němž se koncem dubna dohodla koalice, není podle odborů dostatečné.

Budou po vládě žádat pro učitele, zdravotníky a další pracovníky veřejných služeb růst výdělků o pět procent. V pátek to na sjezdu školských odborů řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

"Návrh zvýšení o tři procenta pro rozpočtovou sféru s odbory nikdo neprojednal. Tři procenta jsou pro nás nepřijatelná," uvedl Středula. Odboráři chtějí o růstu platů jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Seidlové je školství dlouhodobě podfinancované a nižší výdělky nemotivují mladé, aby v něm zůstali.

"Navýšení objemu mzdových prostředků o tři procenta ještě neznamená, že se každému bude zvyšovat plat. Do něj pak většinou doputuje tak jedno procento. To skutečně neřeší situaci učitelů, ale hlavně nepedagogických pracovníků," řekla Seidlová.

Podle ní učitelé s vysokoškolským vzděláním mívají v průměru kolem 25.000 korun hrubého, nepedagogičtí pracovníci si vydělají často částku ve výši minimální mzdy. Seidlová podotkla, že v řadě škol věkový průměr učitelů překračuje 45 let.

Mladí kantoři a kantorky brzy po nástupu odcházejí, neuživili by prý rodinu. "Slýcháme sliby o tom, že školství je priorita. Je to ale chudá priorita," řekla místopředsedkyně svazu. Ten žádá i zvýšení rozpočtu do fondu kulturních a sociálních potřeb o procento.

Dvoudenní sjezd školských odborů začal dnes. Promluvit na něm měli po zahájení ministři financí i školství. Šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO) se omluvil. Šéf resortu školství Marcel Chládek (ČSSD) slíbil, že dorazí před koncem.

Odboráři budou volit předáky. Na předsedu znovu kandiduje František Dobšík, na místopředsedkyni Seidlová. Výsledky volební komise oznámí v sobotu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z lodi, která uvázla u ostrova Mauricius, uniklo přes 1000 tun paliva

Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již uniklo více než 1000 tun paliva. Oznámila to dnes podle agentury Kjódó japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines, která je provozovatelem plavidla.

"Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili," uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá "vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila". Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2500 tun pohonných hmot.

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy