Odbory: Růst platů o tři procenta je málo, chceme pět

ČTK ČTK
15. 5. 2015 15:13
Odboráři budou po vládě žádat pro učitele, zdravotníky a další pracovníky veřejných služeb pětiprocentní nárůst platů.
Dům odborových svazů - ilustrační foto
Dům odborových svazů - ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tříprocentní navýšení objemu peněz na platy ve veřejném sektoru pro příští rok, na němž se koncem dubna dohodla koalice, není podle odborů dostatečné.

Budou po vládě žádat pro učitele, zdravotníky a další pracovníky veřejných služeb růst výdělků o pět procent. V pátek to na sjezdu školských odborů řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

"Návrh zvýšení o tři procenta pro rozpočtovou sféru s odbory nikdo neprojednal. Tři procenta jsou pro nás nepřijatelná," uvedl Středula. Odboráři chtějí o růstu platů jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Seidlové je školství dlouhodobě podfinancované a nižší výdělky nemotivují mladé, aby v něm zůstali.

"Navýšení objemu mzdových prostředků o tři procenta ještě neznamená, že se každému bude zvyšovat plat. Do něj pak většinou doputuje tak jedno procento. To skutečně neřeší situaci učitelů, ale hlavně nepedagogických pracovníků," řekla Seidlová.

Podle ní učitelé s vysokoškolským vzděláním mívají v průměru kolem 25.000 korun hrubého, nepedagogičtí pracovníci si vydělají často částku ve výši minimální mzdy. Seidlová podotkla, že v řadě škol věkový průměr učitelů překračuje 45 let.

Mladí kantoři a kantorky brzy po nástupu odcházejí, neuživili by prý rodinu. "Slýcháme sliby o tom, že školství je priorita. Je to ale chudá priorita," řekla místopředsedkyně svazu. Ten žádá i zvýšení rozpočtu do fondu kulturních a sociálních potřeb o procento.

Dvoudenní sjezd školských odborů začal dnes. Promluvit na něm měli po zahájení ministři financí i školství. Šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO) se omluvil. Šéf resortu školství Marcel Chládek (ČSSD) slíbil, že dorazí před koncem.

Odboráři budou volit předáky. Na předsedu znovu kandiduje František Dobšík, na místopředsedkyni Seidlová. Výsledky volební komise oznámí v sobotu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy