Odboráři vyhráli. Česká pošta srovná platy na Moravě s Prahou a vyhne se žalobám

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
22. 10. 2015 17:17
Česká pošta během několika let zvýší zaměstnancům platy. Zažehná tím hrozbu soudního sporu se zaměstnanci, kteří si stěžují, že na stejných pozicích nemají stejné platy. Zhruba 460 zaměstnanců z Brna, Olomouce a severní Moravy se rozhodlo podat žalobu. Šlo hlavně o řidiče a pracovníky v depech, kde se překládají balíky. Odbory se totiž dostaly k údajům, že tihle lidé dostávají měsíčně průměrně o tři tisíce méně než pracovníci v Praze. Na středečním jednání se podle Pohla z odborů SOS 21 dohodlo, že odboráři žalobu nepodají. Budoucí vedení pošty bude platy dorovnávat, začít by se mělo od dubna.
Česká pošta
Česká pošta | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká pošta zatím zažehnala hrozbu nepříjemného soudního sporu s nejistým výsledkem: dohodla se s odboráři, že během několika let zvýší zaměstnancům platy. Tak aby například lidé na stejných pozicích na Moravě nebrali méně než v Praze, kde jsou platy nejvyšší.

"Máme příslib, sice ne písemný, ale pořád je to závazný příslib," řekl po jednání šéf odborů SOS 21 Petr Pohl.

Hospodářské noviny střet managementu státního podniku a odborářů popsaly před dvěma týdny. Zhruba 460 zaměstnanců z Brna, Olomouce a severní Moravy se rozhodlo podat žalobu. Šlo hlavně o řidiče a pracovníky v depech, kde se překládají balíky.

Odbory se totiž dostaly k údajům, že tihle lidé dostávají měsíčně průměrně o tři tisíce méně než pracovníci v Praze. Odbory už od loňska jednaly s managementem pošty, aby platy srovnal, protože podle zákona musí lidé za stejnou práci u jedné firmy brát také stejné peníze.

Ale jednání se podle odborářů rok a půl nehýbala, rozhodli se proto podat na konci října žalobu. S tím, že se budou soudit o srovnání platů a doplacení rozdílů za uplynulé tři roky.

Na středečním jednání se podle Pohla z odborů SOS 21 dohodlo, že odboráři žalobu nepodají. Vedení pošty příštích let bude platy dorovnávat, začít by se mělo od dubna. "Nebudeme trvat na původních třech tisících, i tisíc by byl úspěch," prohlásil Pohl.

Kolik to poštu bude celkem stát, kteří zaměstnanci a kolik dostanou - to teprve budou obě strany řešit. "Vývoj mezd musí být zároveň v souladu s aktuálními ekonomickými možnostmi podniku," upozornil mluvčí pošty Matyáš Vitík. "Samozřejmě budeme sledovat, jestli vedení pošty udělá slíbené kroky. Abychom měli jistotu, že to myslí vážně," řekl odborář Pohl. Odhaduje, že navýšení platů by se mohlo týkat až 24 tisíc zaměstnanců. Celkem pošta zaměstnává 31 tisíc lidí.

Mluvčí pošty Vitík také uvedl, že podnik bude mzdy na příští rok upravovat s důrazem na větší diferenciaci jednotlivých pracovních pozic a s ohledem na jejich náročnost. "Podle zákoníku práce by sice měli brát lidé za zcela stejnou práci stejně peněz − bez ohledu na to, kde pracují. Tedy jestli má někdo práci v Praze, kde jsou obecně vyšší platy i vyšší životní náklady, nebo v nějakém malém městě.

Firma však tohle nařízení nemusí dodržet, pokud dokáže zdůvodnit, proč každého zaměstnance platí jinak. "Například když má interní předpis, že pokladní v supermarketu v centru Prahy musí umět anglicky a obslouží víc zákazníků než kolegyně na malém městě. Ale rozdíl v platu nesmí být zdůvodněný tak, že jedna pracuje ve velkém městě a druhá na vesnici," potvrdila Nataša Randlová, advokátka a odbornice na pracovní právo.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 37 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 55 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy