Odboráři: Když vláda učitelům nepřidá, budeme stávkovat. A vězte, že to umíme

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 1. 9. 2017 12:47
Přestože se nejdříve odboráři zdráhali hrozit stávkou, nyní změnili postoj. "Pokud nám vláda v pondělí nevyhoví, jsme připraveni zahájit stávkovou pohotovost. A vězte, že to umíme," oznámil předseda školských odborů František Dobšík na setkání učitelů a odborářů se členy vlády v Betlémské kapli. Požadují patnáctiprocentní nárůst platů pro učitele, vysoké školy chtějí přidat 4,5 miliardy k rozpočtu.
Učitelé vyjádřili nespokojenost s platy před Betlémskou kaplí v Praze. Diskuse o stavu českého školství poté pokračovala v samotné kapli. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Učitelé s odboráři a zástupci akademiků v pátek zaplnili Betlémskou kapli. Protestují proti nízkým platům učitelů a rozpočtu vysokých škol - požadují 15procentní zvýšení platů učitelů už od listopadu a k rozpočtu vysokých škol 4,5 miliardy navíc. Koaliční rada bude o rozpočtu rozhodovat v pondělí. Pokud učitelům nevyhoví, chtějí stávkovat. 

"Pokud koaliční rada nerozhodne v duchu těch požadavků, vyhlásíme stávkovou pohotovost. A vy, co o tom pochybujete, věřte, že to umíme zorganizovat," ohlásil na závěr svého vystoupení předseda školských odborů František Dobšík. Původně odboráři před jednáním vlády a koaliční rady nechtěli stávkou hrozit, nakonec si to ale rozmysleli. V pondělí jsou připraveni rozdat instrukce, jak zakládat stávkové výbory.

Několik variant protestů mají připravených také vysoké školy, "V hře je odložení začátku semestru či protestní pochod, definitivně se rozhodne 6. září na zasedání České konference rektorů," uvedl její předseda Tomáš Zima. 

"Situace už je kritická, máme dobře vybavené školy, ale chybí nám ty peníze na učitele a další zaměstnance," upozornila šéfka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová. Doplnil je zástupce Unie školských asociací Jiří Zajíček, který rovněž upozorňoval na to, že nejsou schopni nabízenými platy konkurovat ostatním sektorům. "Jsme zodpovědní za zajištění kvalitního vzdělávání, a je to čím dál těžší. Každý rok očekávám, kdo z mých skvělých učitelů přijde s výpovědí, protože za tyhle peníze už nemůže dál pracovat," říká.

Na hluboké podfinancování si stěžují také vysoké školy. Přestože jim vlády slibovaly, že se na ně nezapomene, současná vláda hned na začátku svého volebního období v době hospodářského růstu naplánovala škrty ve financování vysokých škol. "Propad za posledních šest let je v případě vysokých škol kolem 25 procent, za námi je snad už jen Řecko a Irsko," upozornil předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Podle Zaorálka peníze v rozpočtu jsou, Pilný nesouhlasí

Zástupci vlády požadavky učitelů podpořili. Jsou oprávněné i podle ministra financí Ivana Pilného (ANO), najít na ně peníze v rozpočtu bude ale podle něj těžké.

"V rámci přidávání dostali za této vlády učitelé nejméně. Můj syn učí na filozofické fakultě a vím, jaký má problém ze svého platu uživit čtyřčlennou rodinu. Podporuji požadavky, ale navýšení platů od listopadu je podle mě nereálné," uvedl Pilný. Zvýšení platů od listopadu by podle něj bylo komplikované i pro kraje, které by to nestíhaly zorganizovat. Ani pro příští rok podle Pilného nejsou zdroje na splnění všech požadavků učitelů, pokud se nezmění návrh rozpočtu.

"Vláda by musela odsouhlasit zvýšení rozpočtového schodku. Jinak požadavky na růst peněz pro školství nelze uspokojit," míní Pilný. Na růst platů připravil 12 miliard, ale to by pokrylo jen náklady na vyšší platy učitelů v mateřských, základních a středních školách, nezbylo by na vysoké školy ani jiné státní zaměstnance, kterým chce vláda také přidat.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ale zdroje jsou. "Vláda je schopná najít 15 procent na růst," prohlásil na setkání Zaorálek, který dorazil místo premiéra Sobotky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy