Odborář se navezl do vedení drah: Je to homospiknutí

Zpravodajská směna
6. 3. 2010 18:10
Jaromír Dušek svými homofobními narážkami rozhořčil politiky. Nejvíce pak premiéra
Předseda odborového svazu služeb a dopravy Jaromír Dušek
Předseda odborového svazu služeb a dopravy Jaromír Dušek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Komplot homosexuálů. Tak označil řízení Českých drah odborářský předák Jaromír Dušek. Přimíchal do toho i vedení ministerstva dopravy.

Jeho rozhovor pro dnešní Lidové noviny rozhořčil politiky. Nejostřeji reagoval premiér Jan Fischer. Jde prý o podlý výpad, který Duška vyřazuje ze slušné společnosti.

Předseda odborového svazu služeb a dopravy zde totiž hovoří o vedení Českých drah následovně: "…homosexuál Žaluda (generální ředitel Českých drah, pozn. red.) drží s homosexuálem Slamečkou (ministr dopravy, pozn. red.), homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (šéf úřadu vlády a podle bulváru partner ministra Slamečky, pozn. red.)," odpovídá Dušek Lidovým novinám na otázku, jak hodnotí generálního ředitele Petra Žaludu.

"A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy," pokračuje ve stejném tónu.

Odpověď pak uzavírá pokusem o vtip: "Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě."

Ministr dopravy Gustav Slamečka uvedl, že Duškova slova "připomínají nacistickou rétoriku a nepatří do demokratické společnosti". "Věřím, že je zástupci odborových organizací odsoudí. Pan Dušek se sám vyřadil ze seriózní diskuse," dodal v prohlášení.

Reakce na kontroverzní sdělení předsedy odborářů na sebe nenechala dlouho čekat. Jako první se nechala slyšet TOP 09, která se vyjádřením Jaromíra Duška zabývala dnes na svém mimořádném zasedání.

Dušek podráždil politiky

Podle prohlášení předsedy strany nežádá TOP 09 omluvu, prý jim za to nestojí. "O to důrazněji ale žádáme odborové svazy, aby se ve veřejné diskusi zdržely diskriminačních urážek a ponižování důstojnosti menšin a jasně se vyjádřily, že je v budoucnosti nehodlají diskriminovat," shrnul Karel Schwarzenberg.

Naopak omluvu si žádá šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. "Považuji homofobní výroky kohokoliv za hloupé. Pan Dušek by se měl omluvit. Takové výroky jsou v rozporu s politikou ČSSD a poškozují i pověst odborů. V souladu s politikou ČSSD je naopak prolamování předsudku, jehož výsledkem bylo i přijetí zákona o registrovaném partnerství," uvedl Paroubek v prohlášení.

Extrémně pak Dušek popudil premiéra Jana Fischera. "Je to typ nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost, který ministerský předseda ostře odsuzuje. Svými výroky na adresu ministra dopravy, šéfa Českých drah a vedoucího Úřadu vlády se Jaromír Dušek v očích premiéra ze slušné společnosti sám vyřazuje," napsal v prohlášení vládní mluvčí Roman Prorok. 

Dodal, že Fischer vyzývá předáky odborových organizací, které tvoří Koalici dopravních odborových svazů, aby se od takového jednání veřejně distancovali.

Zatím jako poslední se ozval předseda ODS Mirek Topolánek. A Duškovy homofobní narážky rovněž tvrdě odsoudil. "Výroky Jaromíra Duška v dnešním rozhovoru Lidových novin jsou nejen neslušné, ale přímo nenávistné. Nesmíme je tolerovat, pokud myslíme alespoň trochu vážně naše zařazení mezi moderní demokratické společnosti. Jaromír Dušek se sám diskvalifikoval z veřejných funkcí. Pro mě od této chvíle není partnerem pro jakákoli jednání. Jestli se železniční odbory od Jaromíra Duška okamžitě veřejně nedistancují, přestanou být i ony partnerem pro jakákoli další politická jednání," uvedl v prohlášení.

A proč je podle odboráře Duška tak důležitá orientace managementu drah? "Homosexuálové drží více při sobě než heterosexuálové," míní.

Neomluvím se

Dušek ČTK řekl, že se v žádném případě omlouvat nehodlá. Vyjádření prý myslel "žertovně". "Ale dílem to, co říkám, je pravda," uvedl.

Uvedl, že má zatím kladné ohlasy, které ho oceňují za to, "že konečně řekl někdo pravdu".

Později ale dodal, že mu chodí i výhrůžné sms. Nedomnívá se, že by se svými slovy vyřazoval ze slušné společnosti. Z té se prý vyřazují ti, kteří podle něj zneužívají svou homosexuální orientaci k tomu, aby "opanovali vedoucí pozice ve státní správě" a "v managementu Českých drah například".

Poznamenal také, že jeho kritika nemíří na homosexuály jako menšinu. "Mám mezi nimi desítky přátel. Nedělá mi problém s nimi uzavřít obchod, jet s nimi na výlet nebo jít na mejdan," řekl Dušek.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy