Od Superstar k Babišovi: Místo zpěvu Ken prověřuje miliardy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 3. 2015 19:21
Před lety měl "Ken" Adam Vojtěch našlápnuto na hvězdu české popmusic. Teď pro ministra financí zkoumá, kudy proudí peníze ve zdravotnictví.
Foto: Spolek českých právníků Všehrd

Praha – Před deseti lety jako zpívající Ken motal hlavy náctiletým fanynkám v talentové soutěži Česko hledá Superstar, dnes je analytikem jednoho z nejmocnějších mužů české politiky Andreje Babiše.

Osmadvacetiletý právník Adam Vojtěch, který v minulosti vydal desku s hercem Jiřím Mádlem, přišel na ministerstvo financí loni v létě. Pro Babiše například zkoumá miliardové toky peněz ve zdravotnictví nebo ho zastupuje v představenstvu karlovarského hotelu Thermal.

"Šoubyznys nebyl můj šálek čaje. Tak jsem se rozhodl vystudovat něco pořádného,“ komentuje českobudějovický rodák přestup z pódií do světa paragrafů.

Známost ze studentského spolku

S Babišem se poznal před několika lety, když ho jako starosta spolku studentů práv Všehrd pozval na přednášku. Po škole nějaký čas pracoval v Babišově vydavatelství Mafra, kde dělal právní servis napříč titulům a také rádiu Impuls.

Loni ho Babiš překvapil nabídkou místa na ministerstvu - kromě jiné agendy ho nasadil především na peníze, které jdou do zdravotnictví. Zatímco na financích si Vojtěch získal pověst schopného pracanta, na úřadu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka mu řada lidí nemůže přijít na jméno. Vytýkají mu, že se v problematice nevyzná.

"Je to zarážející zrovna u Babiše, který tak miluje odborníky,“ řekl serveru Aktuálně.cz zdroj z ministerstva zdravotnictví, který si přál zůstat v anonymitě.

"Trpí jednou jedinou vadou - není vzdělán v přírodních vědách, je to právník. Proto kolem sebe potřebuje ještě další lidi, kteří mu v interpretaci některých informací pomohou,“ přiznává šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, podle kterého je jinak Vojtěch ochotný a spolehlivý kolega.

Je jasné, že mě nezbožňují

Mladý právník, jehož otec zastupoval vrchlabskou nemocnici exsenátora Vladimíra Drymla, přiznává, že je ve zdravotnictví opravdu nováčkem.

"Do zdravotnictví se snažím proniknout. Je jasné, že na ministerstvu zdravotnictví mě zrovna nezbožňují, ale ty problémy tam jsou a mělo by se na ně upozornit,“ naznačuje Vojtěch, co stojí za jeho "oblibou“ u Němečkových úředníků.

Je to totiž právě on, kdo dodává Babišovi munici, s níž pak vicepremiér na Němečka útočí na tiskových konferencích. Naposledy v Němečkově resortu vyvolala nevoli analýza toků peněz ze zdravotních pojišťoven, na které se Vojtěch podílel. Dokument odhalil, že nemocnice nakupují materiály za velmi odlišné sazby.

Pracovat pro Babiše je pro Adama Vojtěcha výzva, ale na ministerstvu financí rozhodně neplánuje dlouhodobou kariéru. "Možná tam budu rok, možná víc," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy