Od Superstar k Babišovi: Místo zpěvu Ken prověřuje miliardy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 3. 2015 19:21
Před lety měl "Ken" Adam Vojtěch našlápnuto na hvězdu české popmusic. Teď pro ministra financí zkoumá, kudy proudí peníze ve zdravotnictví.
Foto: Spolek českých právníků Všehrd

Praha – Před deseti lety jako zpívající Ken motal hlavy náctiletým fanynkám v talentové soutěži Česko hledá Superstar, dnes je analytikem jednoho z nejmocnějších mužů české politiky Andreje Babiše.

Osmadvacetiletý právník Adam Vojtěch, který v minulosti vydal desku s hercem Jiřím Mádlem, přišel na ministerstvo financí loni v létě. Pro Babiše například zkoumá miliardové toky peněz ve zdravotnictví nebo ho zastupuje v představenstvu karlovarského hotelu Thermal.

"Šoubyznys nebyl můj šálek čaje. Tak jsem se rozhodl vystudovat něco pořádného,“ komentuje českobudějovický rodák přestup z pódií do světa paragrafů.

Známost ze studentského spolku

S Babišem se poznal před několika lety, když ho jako starosta spolku studentů práv Všehrd pozval na přednášku. Po škole nějaký čas pracoval v Babišově vydavatelství Mafra, kde dělal právní servis napříč titulům a také rádiu Impuls.

Loni ho Babiš překvapil nabídkou místa na ministerstvu - kromě jiné agendy ho nasadil především na peníze, které jdou do zdravotnictví. Zatímco na financích si Vojtěch získal pověst schopného pracanta, na úřadu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka mu řada lidí nemůže přijít na jméno. Vytýkají mu, že se v problematice nevyzná.

"Je to zarážející zrovna u Babiše, který tak miluje odborníky,“ řekl serveru Aktuálně.cz zdroj z ministerstva zdravotnictví, který si přál zůstat v anonymitě.

"Trpí jednou jedinou vadou - není vzdělán v přírodních vědách, je to právník. Proto kolem sebe potřebuje ještě další lidi, kteří mu v interpretaci některých informací pomohou,“ přiznává šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, podle kterého je jinak Vojtěch ochotný a spolehlivý kolega.

Je jasné, že mě nezbožňují

Mladý právník, jehož otec zastupoval vrchlabskou nemocnici exsenátora Vladimíra Drymla, přiznává, že je ve zdravotnictví opravdu nováčkem.

"Do zdravotnictví se snažím proniknout. Je jasné, že na ministerstvu zdravotnictví mě zrovna nezbožňují, ale ty problémy tam jsou a mělo by se na ně upozornit,“ naznačuje Vojtěch, co stojí za jeho "oblibou“ u Němečkových úředníků.

Je to totiž právě on, kdo dodává Babišovi munici, s níž pak vicepremiér na Němečka útočí na tiskových konferencích. Naposledy v Němečkově resortu vyvolala nevoli analýza toků peněz ze zdravotních pojišťoven, na které se Vojtěch podílel. Dokument odhalil, že nemocnice nakupují materiály za velmi odlišné sazby.

Pracovat pro Babiše je pro Adama Vojtěcha výzva, ale na ministerstvu financí rozhodně neplánuje dlouhodobou kariéru. "Možná tam budu rok, možná víc," dodává.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 38 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy