Za podvody se solární elektrárnou u Prostějova padly tresty od pěti do osmi let

ČTK ČTK
11. 5. 2016 12:33
Až osmiletým vězením soud potrestal lidi figurující v kauze solární elektrárny v Prostějově-Vrahovicích. Čtyři odsoudil nepodmíněně, pátý dostal podmínku. Celkovou potenciální škodu vyčíslila obžaloba na 63 milionů korun, skutečně způsobenou na téměř 8,5 milionu korun. Obžalovaní vinu v minulosti popřeli. Nejpřísnější trest soud uložil šéfovi dodavatelské firmy Zdeňku Svobodovi, jenž figuroval také v procesu kvůli elektrárně v Držovicích na Prostějovsku a který už je ve vězení.
Za podvody se solární elektrárnou v Prostějově-Vrahovicích uložil až osmileté tresty. (Ilustrační foto)
Za podvody se solární elektrárnou v Prostějově-Vrahovicích uložil až osmileté tresty. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - Nepodmíněné tresty od pěti do osmi let uložil Krajský soud v Brně čtyřem lidem spojeným se stavbou solární elektrárny v Prostějově-Vrahovicích. Další obžalovaný dostal podmínku. Elektrárna získala licenci koncem roku 2010, tedy těsně před citelnou změnou výkupních podmínek solární energie v neprospěch provozovatelů. Verdikt, podle kterého se pět lidí dopustilo podvodu, není pravomocný.

Podle krajského soudu nebyla elektrárna před koncem roku hotová. "Jako taková nemohla dostat licenci, a přesto se tak stalo," řekl soudce Michal Zámečník. Nejpřísnější trest uložil šéfovi dodavatelské firmy Zdeňku Svobodovi, jenž figuroval také v procesu kvůli elektrárně v Držovicích na Prostějovsku. Osmileté vězení představuje společný trest v obou kauzách. Svoboda je už ve výkonu trestu.

Šest let má strávit ve vězení Jiří Patyk, jednatel společnosti Mondragone, které vrahovická elektrárna patřila. Pětileté tresty senát vyměřil Zdeňku Dvořákovi z dodavatelské firmy a Janu Kourkovi, bývalému zaměstnanci odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Kromě podvodu se Kourek podle soudu dopustil i zneužití pravomoci.

Tři roky vězení s podmínkou na pět let dostal revizní technik Vlastimil Dubovský. Krajský soud také udělil zákazy činnosti a peněžité tresty od půl milionu do milionu korun a rozhodl o zrušení firmy Mondragone. Naopak zprostil obžaloby Miroslava Veidlicha, jenž se podílel na montáži panelů.

Případem se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Na místě se odvolali všichni odsouzení kromě Patyka, jenž však podle advokátky rovněž odvolání podá. Lhůtu si obhajoba nechala jen z taktických důvodů. Státní zástupce Jiří Morava zase nesouhlasí se zproštěním Veidlicha. "Uvidíme, jak rozhodne odvolací soud," konstatoval Morava. Dubovský ani Patyk na otázky novinářů odpovídat nechtěli.

Obžalovaní vinu v minulosti popřeli. U soudu však podle žalobce vyšlo najevo, že panely se do areálu elektrárny navážely až 30. prosince 2010. Ve stavebním deníku ani v účetnictví není záznam o jejich elektrikářském zapojení před koncem roku. Stavba měla jen vizuálně působit jako hotová. Energii do sítě začala elektrárna dodávat v březnu 2011. Celkovou potenciální škodu vyčíslila obžaloba na 63 milionů korun, skutečně způsobenou na téměř 8,5 milionu korun.

Krajský soud se zabývá také dalšími případy souvisejícími s boomem fotovoltaiky před koncem roku 2010. Obžalobě čelí bývalá pracovnice ERÚ Ilona Florianová, v dalším procesu soud řeší případ skupiny lidí spojených s elektrárnou u Borovan na Českobudějovicku. Nedávno také soud uložil 8,5 roku vězení předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové za to, že dvě elektrárny v Chomutově dostaly neoprávněně licence. Dalším sedmi lidem soud vyměřil nepodmíněné tresty. Rozsudek není pravomocný.

 

Právě se děje

Další zprávy