Ratha dělí od vězení jen pár dnů. Připomeňte si kauzu milionů v krabici od vína

Marek Pokorný Tomáš Kunc Marek Pokorný, Tomáš Kunc
Aktualizováno 26. 6. 2019 6:35
Pro bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nastal rozhodující den. U Vrchního soudu v Praze by mohl padnout pravomocný rozsudek v korupční kauze, která odstartovala před sedmi lety, kdy ho policie zadržela se sedmi miliony korun v krabici od vína. Rathovi tak hrozí, že už za pár dní bude muset nastoupit do vězení. Prohlédněte si milníky a klíčové osoby jeho korupční kauzy.

Pro bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nastal rozhodující den. U Vrchního soudu v Praze by mohl padnout pravomocný rozsudek v korupční kauze, která odstartovala před sedmi lety, kdy ho policie zadržela se sedmi miliony korun v krabici od vína. Rathovi tak hrozí, že už za pár dní bude muset nastoupit do vězení. Existuje však i varianta, že soud případ vrátí nižší instanci, jak už se stalo v minulosti. Loni v červnu Ratha soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský poslal na 8,5 roku do vězení, nižší tresty pak udělil dalším deseti obžalovaným. Tuto středu je to už podruhé, kdy v tomto případě rozhoduje vrchní soud. Poprvé odsuzující verdikt kvůli údajně nezákonným odposlechům zrušil, důkazy pořízené operativní technikou však vrátil do hry Nejvyšší soud. Připomeňte si vývoj celé kauzy v přehledné infografice.

VELKÝ KORUPČNÍ PŘÍPAD V DATECH

14. října 2011

S krabicí od vína, v níž bylo sedm milionů korun, zatkla police tehdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha v květnu 2012. Nicméně faktický začátek kauzy byl již o sedm měsíců dříve. Tehdy se na Nejvyšší státní zastupitelství dostavil soukromý detektiv (a bývalý elitní policista) Libor Gregor a upozornil je na to, že se připravuje zmanipulovaný dvousetmilionový tendr na opravu Buštěhradského zámku. Upozornil jej prý na to nejmenovaný klient.

Příběh expolicisty Gregora si můžete přečíst v článku Odstartoval kauzu Rath. Teď zuří, že ho žalobci prozradili

 
  11. listopadu 2011

Soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem povoluje nasadit odposlechy jak v rodinném domě manželů Kottových v Hostivici u Prahy, tak v ředitelské kanceláři Kottové (dříve Pancové) v kladenské nemocnici. Právě jejich povolení – zejména prý nedostatečné odůvodnění – se stalo důvodem, proč loni na podzim Vrchní soud v Praze prvoinstanční rozsudek nad Rathem a spol. zrušil. A musí se jím proto nyní zabývat Nejvyšší soud.

14. května 2012

Policie zatýká Ratha ve chvíli, kdy s krabicí od vína se sedmi miliony korun vychází z domu Kottových. A policejní odposlechy zaznamenávají paniku Kottových, když zjistili, že před domem je policie. Při domovních prohlídkách nalezli policisté v domě Ratha dalších osm milionů korun, především v tajné skrýši v podlaze. Ještě více – 34 milionů korun – měli doma manželé Kottovi.

O tom, jak zatčení probíhalo, si přečtěte v článku Je tu URNA, děl Kott. Tak to jsme v prdeli, opáčila Pancová

 
  4. června 2012

David Rath končí ve vazbě a 4. června Poslanecká sněmovna souhlasí s jeho stíháním kvůli rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Jednání sněmovny přenáší v přímém přenosu televize, sledovalo ji 737 tisíc lidí. Policie později žádost rozšiřuje o zakázky ve středočeských nemocnicích, 7. září sněmovna vydává Ratha i k dalšímu stíhání.

Co Rath říkal před poslanci, si přečtěte v článku Peníze byly na volby, řekl Rath. Nesmysl, brání se ČSSD.

7. srpna 2013

Obžalobu podal státní zástupce Petr Jirát neobvykle rychle – necelých jedenáct měsíců po obvinění. Dostal ji na stůl soudce Robert Pacovský, který nařídil první líčení na 7. srpna. Až na Salačovou všichni vinu popírali. Státní zástupce napočítal 11 obžalovaným osm zmanipulovaných zakázek, sám Rath podle něj přijal na úplatcích nejméně 16 milionů korun, dalších nejméně 41 milionů prý získali Kottovi.

Rath u soudu: Policie manipulovala s odposlechy

 
  27. září 2013

Začátek projednávání u soudu zastihl trojici hlavních pachatelů ještě ve vazbě. Jako první ji 27. září po 16 měsících opustila Kateřina Kottová. Rath a Kottové manžel Petr pak byli ve vazbě o dva měsíce déle. Zpočátku byla ve vazbě i prostřednice úplatků Ivana Salačová, tak ale nakonec požádala o vypovídání a dostala status spolupracující obviněné, takže ji soud po šesti týdnech z vazby pustil.

Soud vyhověl i Kottovi, propustil ho z vazby

2. ledna 2014

David Rath se snažil svému odsouzení zabránit všemi možnými prostředky. A neustále také podával žaloby na žalobce či soudce Roberta Pacovského. Ale jen málokdy měl úspěch. Nejvyšší soud zamítl jeho podání, že jej chrání poslanecká imunita, a stejně tak zamítaly soudy stížnosti na podjatost soudce Pacovského. Jedna z mála stížností, s nimiž uspěl, byla ta, v níž Ústavní soud 2. ledna 2014 uznal, že justice při prodlužování vazby porušila jeho základní práva. Dostal za to odškodné 19 421 korun.

 
  5. února 2015

S finišem soudního přelíčení narůstaly i obstrukce a údajné zdravotní komplikace, jež protahovaly projednávání, až soudci Robertu Pacovskému došla trpělivost a sáhl k neobvyklému kroku: případ Ratha a další obžalované Lucie Novanské vyloučil k samostatnému dokončení.

7. dubna 2015

Soudce Robert Pacovský vynesl trest nad prvními devíti obžalovanými. Nejvyšší, 7,5 roku vězení, dostali shodně manželé Kottovi, jimž soud nařídil i propadnutí většiny nalezeného majetku. Zbylí dostali tresty od 3 do 5,5 roku. Tříletou podmínku dostala i spolupracující obviněná Ivana Salačová. Státnímu zástupci se přesto trest zdál málo přísný.

Kottovým měli zabavit i domy, zlobí se žalobce

 
  26. dubna 2015

Rath oznámil soudu, že spadl z kola a není schopen účastnit se řízení. Soud jednání odročil na dva týdny, kdy nechal vypracovat lékařskou zprávu a poté řekl, že v pokračování nic nebrání. A překvapenému Rathovi oznámil, že končí dokazování a má si připravit závěrečnou řeč.

15. května 2015

V den, kdy měl začít svoji závěrečnou řeč, Rath před zkoprnělou soudní síní oznámil, že vypověděl plnou moc svým dosavadním advokátům a bude jej nově hájit Michal Pacovský – strýc soudce Roberta Pacovského. Soudce Pacovský vzápětí vytáhl fax, v němž Michal Pacovský oznamoval, že pokud Rath předloží jeho plnou moc k zastupování, tak svůj podpis pod ní vypovídá, protože byl vylákán lstí. Vzápětí soudce oznámil Rathovi, že mu přidělí advokáta ex offo.

Více o průběhu jednání v článku Rathův trik: Obhajovat mě bude váš strýček, pane soudce

Zde si můžete také projít Důkazy pro Ratha i proti němu

 
  23. července 2015

Soud vynáší verdikt. Rath jde na 8,5 roku do vězení a soud mu současně ukládá trest propadnutí majetku, ovšem v nižším objemu, než chce žalobce Petr Jirát. Třídenní Rathovu závěrečnou řeč zpestří koncipientka, která bez zaklepání vejde do jednací síně a řečnícímu Rathovi doručí obálku. V ní je nekvalitní a řadu let stará fotografie soudce Pacovského, jak podřimuje u stolu, na němž stojí sklenice piva.

Zde si můžete projít aktéry kauzy a jaké dostali tresty: Kdo je kdo v kauze Rath: Kottovi, stavaři i podnikatelé

24. listopadu 2015

Proti rozsudku se odvolali všichni odsouzení, ale i státní zástupce Petr Jirát. Ten požaduje, aby trojici hlavních odsouzených soud uložil tvrdší tresty a zejména zabavil veškerý majetek.

 
  17. října 2016

Takřka rok leží odvolání v trestní kauze na vrchním soudu na stole soudce Pavla Zelenky. Ten 17. října 2016 v neveřejném jednání verdikt ruší a vrací případ prvoinstančnímu soudu. Až po více než dvou měsících sepisuje verdikt, v němž oznamuje, že klíčový důkaz – odposlechy – byl pořízen v rozporu se zákonem.

Soudce Zelenka za svůj verdikt schytal ostrou kritiku, na niž reagoval v rozhovoru: Jako když sparťané a slávisté nadávají rozhodčímu, reaguje na kritiku muž, který shodil kauzu Rath

2. února 2017

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podává proti Zelenkovu rozhodnutí stížnost pro porušení zákona. V ní tvrdí, že se odchýlil od dosavadní praxe, a poukázal na to, že v osmi dřívějších případech, kdy byly odposlechy povoleny stejným způsobem, mu to nevadilo.

 
  7. června 2017

Nejvyšší soud dal za pravdu ministru Pelikánovi a rozhodnutí vrchního soudu ostře zkritizoval. "Je nutno odvolacímu soudu vytknout, že přistoupil ryze formálně, aniž by přezkoumal okolnosti případu. Což nelze považovat za správné," uvedl předseda senátu Nejvyššího soudu Vladimír Veselý. Podle něj to, že odůvodnění a žádost jsou skoro totožné, není důvodem nezákonnosti, jak je přesvědčen soudce vrchního soudu Pavel Zelenka. "Zákon nepožaduje, aby soudce přepisoval formálně správnou žádost zástupce," konstatoval Veselý.

Odposlechy platí, právní bitva ale nekončí. Mezinárodní soudy třeba tlaku neustoupí, tvrdí Rath

23. října 2017

Začal obnovený proces s Davidem Rathem před Krajským soudem v Praze. Jeho úvodní řeč trvala 12 hodin a po celou dobu nevybíravě útočil na soudce Roberta Pacovského, kterého se snažil vyprovokovat. "Máte proti sobě člověka, který vás neustále štve, rozvrátil vám rodinný život a poukazuje na všechny vaše výstřelky. Máte dost důvodů mě nenávidět," uvedl například. Soudce ale nehnul brvou a nechal Ratha mluvit tři dny, než mu vzal slovo. Rath i další obžalovaní okamžitě podali na soudce další námitku podjatosti, ale soudy jí zamítly. Proces to nicméně opět zdrželo o několik měsíců.

Dvanáct hodin a dost. Už jste mluvil příliš dlouho, došla soudci trpělivost s Rathovým proslovem

 
  20. března 2018

Začaly závěrečné řeči, sám Rath opět mluvil dva dny. Soudce Pacovský oznámil vyhlášení rozsudku až na konec června – prodlevu odůvodnil tím, že obžalovaní podali námitku příslušnosti soudu a tu bude muset řešit Nejvyšší soud a dříve nemůže on sám verdikt vynést. Nejvyšší soud počátkem června rozhodl, že nic nebrání tomu, aby Pacovský rozhodl.

Rath po 12 hodinách dokončil závěrečnou řeč. Rozsudek v korupční kauze si vyslechne až za tři měsíce

11. dubna 2018

Policie již podruhé podala návrh na obžalobu v druhé větvi Rathovy korupční kauzy. Spolu s Rathem a manželi Kottovými je v ní obviněno dalších šest lidí a osm firem, včetně například Metrostavu. První obžalobu před více než rokem soud vrátil k došetření. Obvinění prý požadovali ze zakázek na rekonstrukci tří krajských nemocnic či nákup sanitek pro středočeskou záchranku úplatky ve výši přes 66 milionů, převzali 3,4 milionu.

Policie posílá Ratha k soudu v druhé větvi korupční kauzy. Měl ovlivňovat tendry v nemocnicích

 
  27. června 2018

Trestní senát pražského krajského soudu v čele s Robertem Pacovským podruhé vynesl odsuzující rozsudek v první větvi Rathovy korupční kauzy, jež se týkala manipulace se zakázkami ve Středočeském kraji v čele s opravou zámku Buštěhrad. Exhejtman stejně jako napoprvé odešel s trestem 8,5 roku a propadnutím majetku ve výši 22 milionů korun. Manželé Kottovi mají jít do vězení na 7,5 let. Dohromady dopadl trest na jedenáct lidí. Proti rozsudku se všichni odvolali.

Rath má jít na osm a půl roku do vězení. Za můj rozsudek může Zeman, reagoval exhejtman

11. července 2018

V druhé větvi Rathovy korupční kauzy podruhé zamířila k soudu obžaloba, podal ji mladý žalobce z blízkého okruhu kolegů vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové Jiří Pražák. Před soud postavil kromě exhejtmana Davida Ratha dalších osm lidí včetně manželů Kottových, mezi osmičkou obžalovaných firem figuruje například Metrostav či dodavatelé zdravotnických přístrojů Hospimed a Puro-klima. Státní zástupce pachatele obžaloval z několika trestných činů včetně přijetí úplatku, podplacení či poškození finančních zájmů Evropské unie.

Státní zástupce podal žalobu v druhé větvi Rathovy kauzy, jde v ní o zakázky za 700 milionů

 
  14. ledna 2019

U Krajského soudu v Praze odstartovalo líčení v druhé linii korupční kauzy kolem Davida Ratha a manželů Kateřiny a Petra Kottových. Skupina o devíti lidech a osmi firmách si měla za manipulaci s tendry ve středočeských nemocnicích a záchranné službě domluvit úplatky ve výši 66 milionů korun. Předsedkyní soudního senátu je Iva Říhová, která je známá především vyřizováním kauz násilných trestných činů.

Začíná soud v druhé části kauzy Rath

10. června 2019

Vrchní soud v Praze začal projednávat odvolání Davida Ratha a dalších prvoinstančně odsouzených v první korupční kauze. V čele soudního senátu sedí soudce Pavel Zelenka. Odvolací soud si na vyřízení odvolání vyhradil 11 jednacích dnů, ale zdaleka všechny nevyužil. K výslechu si ale pozval například soukromého detektiva Libora Gregora, který na celý případ upozornil orgány činné v trestním řízení.

Soud začal řešit odvolání Ratha a spol. Źádné obstrukce nestrpím, řekl soudce Zelenka

 

RATH VE VIDEU: TATO KAUZA POMOHLA URČITÝM LIDEM ZÍSKAT VÍC MOCI

DALŠÍ SOUDY SPOJENÉ S KAUZOU RATH

Náhrady za poslanecký mandát

Další soud se týká peněz Davida Ratha za jeho poslanecký mandát. Kancelář sněmovny totiž rozhodla o tom, že Rathovi nenáleží za dobu strávenou ve vazbě poslanecké náhrady, a přestala mu je vyplácet. S logickým odůvodněním – ošatné, cestovné či náhrady na bydlení tam nemůže využít. Rath se ale obrátil na soud a ten konstatoval, že mu je má sněmovna vyplatit i s úroky. Zákon totiž nepamatuje na situaci, kdy by se zákonodárce ocitl ve vazbě, a na náhrady je automatický nárok.

Detaily najdete v článku Potvrzeno. Sněmovna musí zaplatit Rathovi 280 tisíc korun náhrad na ošatné

Soud s advokátem, kterého Rath „vypekl“

Soud – tentokrát na ochranu osobnosti – začal projednávat 30. listopadu 2016 další případ související s kauzou Rath a kupodivu i deníkem Aktuálně.cz. Pro něj v prosinci 2015 advokát Michal Pacovský poprvé popsal, jak jej Rath "vypekl", když chtěl, aby jej zastupoval. Rath Pacovského kvůli tomu zažaloval a chtěl omluvu a sto tisíc odškodného. Rath uspěl částečně, když soud uznal, že částí svých slov, kdy Pacovský řekl, že to "Rathovi i jeho právníkům sežral i s navijákem" a jeho plná moc "mohla být podvodně založena do spisu", se jej skutečně mohl dotknout. Podle soudu ale stačí písemná omluva a majetkové zadostiučinění by už bylo příliš. Verdikt ještě není pravomocný.

Sežral jsem mu to i s navijákem, řekl advokát o Rathovi. Musí se mu za to omluvit

Rathovi pomohl oddálit verdikt: Kývnout mu na schůzku byla životní chyba, vyčítá si Pacovský

Miliony u Ratha a dědictví po otci

K milionům nalezeným u Davida Ratha se přihlásil jeho otec Ratmír. Nejsou to prý úplatky, ale sám si je tam prý uložil jako úspory z dob, kdy pracoval jako lékař ve Spojených arabských emirátech. I spor o tyto peníze rozjel další vedlejší příběh. Ratmír Rath, který v říjnu 2014 zemřel, totiž krátce před smrtí sepsal závěť, v níž veškerý majetek včetně zmíněných osmi milionů odkazuje Davidu Rathovi. Davidův bratr Michal Rath ale závěť označil za neplatnou a nyní ji řeší dědický soud.

Podrobnosti najdete v článku David Rath péči o otce nezanedbal, bránila ho právnička. Bratr bývalého hejtmana tvrdí opak

Odškodné za zmanipulovanou zakázku

U stejného soudu jako proces s Rathem běží i související spor, kdo jednu z údajně zmanipulovaných zakázek zaplatí. Společnost Hospimed chce po kolínské nemocnici doplatek 66 milionů korun plus úroky za vybavení, které jí dodala. Nemocnice je odmítla zaplatit s odůvodněním, že zakázka byla zmanipulovaná a přišla kvůli tomu o evropskou dotaci. Ta měla u celé zakázky činit téměř sto milionů korun – 85 procent její ceny. Krajský soud v Praze dal nejdřív Hospimedu za pravdu s tím, že firma přístroje dodala a smlouvy se mají plnit. Jeho verdikt ale zrušil odvolací soud, a tak se případ nyní projednává znovu. Podle nemocnice byla zakázka předražená o 25 milionů korun, zřejmě i proto, aby bylo na úplatek.

Rath zaměstnal dva soudy naráz. V jedné budově řešili zmanipulované zakázky, za rohem kdo je zaplatí

Kolínská nemocnice musí zaplatit 66 milionů firmě z kauzy Rath. I přesto, že zakázka byla podplacená

 

Právě se děje

Další zprávy