Od pátku se budou podle České lékařské komory registrovat na očkování i zdravotníci

ČTK ČTK
13. 1. 2021 10:49
Od 15. ledna se budou moci hlásit k očkování proti covidu-19 přednostně spolu se seniory nad 80 let i všichni zdravotníci, uvedla na webu Česká lékařská komora. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová informaci komory nepotvrdila. Metodickým dokumentem k očkovací strategii se bude vláda zabývat na středečním mimořádném jednání, uvedla.
Oblastní nemocnice Náchod začala 8. ledna 2021 očkovat vakcínou proti koronaviru.
Oblastní nemocnice Náchod začala 8. ledna 2021 očkovat vakcínou proti koronaviru. | Foto: ČTK

Seniorů starších 80 let žije v Česku zhruba 440 tisíc a podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50 tisíc lékařů a přes 117 tisíc zdravotníků. Od 1. února se pak k očkování budou moci registrovat i mladší lidé.

"Vzhledem ke změně v prioritizaci očkování zdravotníků, se kterou pan ministr na návrh komory souhlasil, dojde již od 15. ledna ke zpřístupnění parametru povolání, kde zájemce o očkování z našich řad bez ohledu na svůj věk uvede, že je zdravotník," uvedl na webu komory její prezident Milan Kubek.

Definitivní podobu metodiky očkování má ve středu odpoledne projednat vláda. V předchozích dnech ji připomínkovaly kraje a další instituce. Požadovaly do prioritních skupin doplnit například vysokoškolské pedagogy, městské strážníky nebo dobrovolné hasiče. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k tomu v pondělí uvedl, že prioritní skupinu už není možné dál rozšiřovat.

Očkovat se v Česku začalo 27. prosince. Do víkendu dostalo vakcínu asi 40 tisíc lidí, přesná data zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví jednou týdně ve čtvrtek. Data o přesných počtech dodaných dávek dostupná nejsou. O víkendu premiér Andrej Babiš uvedl, že firma Pfizer dodala 101 plat po 975 dávkách, tedy 98 475 až 118 170 dávek podle toho, jestli se z lahvičky podaří nabrat pět nebo šest dávek. Dalších 70 plat, až 81 900 dávek, by mělo dorazit tento týden. Ve středu také Moravskoslezský kraj obdrží prvních 8 400 dávek od druhého výrobce, Moderny.

 

Právě se děje

Další zprávy