Očkování výrazně zrychlí, až na 100 tisíc lidí denně. Zvládneme to, tvrdí kraje

Radek Dragoun Radek Bartoníček Radek Dragoun, Radek Bartoníček
11. 3. 2021 6:32
Pro všechny, kteří mají na starosti očkování, nastává změna. V těchto dnech přichází do Česka zatím největší krátkodobá dodávka vakcín, která ukáže, jak jsou kraje připravené očkovat až začnou od dubna chodit už pravidelné, velké dodávky vakcín. Opozice tvrdí, že očkování v Česku je stále pomalé, ministr zdravotnictví Jan Blatný oponuje, že do konce léta budou naočkovaní všichni dospělí.
Vzhledem k tomu, že vakcín zatím nechodilo do Česka mnoho, tak očkovací centra velká zátěž teprve čeká. Na snímku je hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek při otvírání centra v Pelhřimově.
Vzhledem k tomu, že vakcín zatím nechodilo do Česka mnoho, tak očkovací centra velká zátěž teprve čeká. Na snímku je hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek při otvírání centra v Pelhřimově. | Foto: ČTK

V Česku se proti covidu-19 sice očkuje od závěru loňského roku, ale tempo očkování není nijak rychlé. Mnohá očkovací místa v krajích jsou zatím nevyužitá, víkendové očkování je výjimečné, seznamy lidí, kteří čekají na první očkování, dlouhé. To by se nyní mělo začít měnit. A poprvé hned v následujících dnech. 

Hejtmani se na úterní videokonferenci s premiérem Andreje Babišem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným dozvěděli, že do Česka zamíří v následujícím týdnu o 100 tisíc dávek více než v minulém týdnu. Celkem 270 tisíc dávek. Redakce Aktuálně.cz proto mluvila s hejtmany a krajskými koordinátory očkování a zajímala se o to, jak jsou připraveni. "Určitě připraveni jsme. Pokud bude dostatek vakcíny, tak to zvládneme," prohlašují shodně. Jestli je to skutečně pravda, napoví už příští dny. 

Předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba potvrzuje, že následující dny budou skutečně prvním velkým testem toho, jak je Česko na očkování připravené. "Toto bude opravdová zkouška na duben, kdy by už mělo chodit mnoho vakcín pravidelně," říká pro Aktuálně.cz Kuba, který rovněž potvrzuje, že o této "zkoušce ohněm" jednali hejtmani právě v týdnu s premiérem Babišem a ministrem Blatným.

"V takovém případě je ještě zásadnější plánování. Proto já už teď plánuji se svými lidmi zavážku, která přijde příští týden. Potřebujeme dopředu přesně vědět, kolik toho přijde, do kterého okresu kolik vakcín pošleme, překontrolujeme, kde jaké máme v počítači fronty registrovaných a kolik z nich je seniorů nad 70 let, kolik je zdravotníků a pedagogů," vysvětluje hejtman Kuba. Dodává, že jakmile má vakcíny v mrazáku, vypisuje už termíny, které se plní konkrétními jmény zájemců o očkování.

Očkovat se bude víc i o víkendech

S větším tlakem musí počítat i očkovací centra, která budují kraje na mnoha místech, protože právě v nich chtějí naočkovat nejvíce lidí. Zatím jedou tato centra na půl plynu, případně ještě ani nezačala kvůli nedostatku vakcín očkovat. 

"Zatím nám nechodilo tolik vakcíny, abychom museli očkovat sedm dní v týdnu. Počítáme však s tím, že teď už začneme zrychlovat, a máme dostatek kapacit, abychom mohli jet naplno celý týden, včetně sobot a nedělí a třeba i na dvě směny celkem šestnáct hodin denně. Vím, že to zvládneme," tvrdí Kuba.

V krajích musí navíc počítat s tím, že po týdenním růstu o 100 tisíc dávek bude následovat několik týdnů opět s menšími dávkami.

"Když jsme v minulosti jednali s premiérem, tak nás vždycky nabádal, ať vyočkujeme všechno, co dostaneme. A tento týden od něj poprvé zaznělo: Musíte si něco nechat, protože s výjimkou tohoto týdne nebude do konce března vakcín více, vrátí se to na původní úroveň, tak aby nedošlo k nějakému výpadku při očkování druhé dávky," uvádí hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. 

"Budeme si proto muset ponechat po tomto týdnu nějakou rezervu, abychom právě měli druhou dávku pro ty, které nyní naočkujeme," vysvětluje. Zároveň ubezpečuje, stejně jako jiní hejtmani, že budou mít vše nachystané, aby maximální možný počet lidí v příštích dnech naočkovali.

Podobně se ozývají další. "Praha je na vyšší množství vakcín rozhodně připravená," hlásí očkovací koordinátor v hlavním městě Martin Ježek. "Naše denní kapacita je minimálně 20 tisíc, ale může to být více, protože už mám další návrhy na zřízení očkovacích center a i městské části plánují zřizovat větší centra. Myslím, že na 25 tisíc denně se můžeme dostat," vypočítává Ježek. 

Velkou část zájemců o očkování by v Praze mělo odbavit Kongresové centrum, které by se mělo otevřít v prvních dubnových dnech s kapacitou tisíc lidí za den. Vedle toho probíhají jednání o využití haly O2 Universum. 

Na velkokapacitní centra spoléhají také ve třetím nejlidnatějším kraji. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák počítá s tím, že největší část z 1,2 milionu obyvatel kraje se naočkuje právě v očkovacích centrech. Těch mají v kraji kolem třiceti, na začátku příštího týdne se ještě otevřou dvě větší centra - v Třinci a Frýdku-Místku. V každém by mohli naočkovat 600 až 700 lidí za jeden den. Tím největším v Ostravě by mohlo denně projít až 1800 lidí.

"Když jsem to sčítal, vychází mi, že v očkovacích centrech a v praktických ambulancích budeme schopni zajistit očkování minimálně pro 10 až 11 tisíc lidí za den," uvádí Vondrák. Upozorňuje, že kapacita očkovacích center je sice podstatně větší, než kolik lidí stihnou naočkovat praktici, ale i s nimi je nutné počítat a vakcíny jim posílat.

"Zejména spousta starších lidí preferuje očkování u svého praktického lékaře. Jsem proto rád, že tito lékaři se očkování skutečně chopili a řada z nich nám pomáhá, včetně očkování v sobotu a neděli, když je potřeba," říká Vondrák.

Do akce masivně vstoupí praktičtí lékaři

Právě praktičtí lékaři jsou vedle očkovacích center druhým významným pilířem očkovací akce. Sdružení praktických lékařů si minulý týden stěžovalo, že se jim nedostává dostatečného množství vakcín. Chtěli by očkovat, ale nemají čím. I to by se mělo změnit, kraje vyslovují ochotu poskytnout praktikům veškerou vakcínu AstraZeneca, která je pro ně díky jednoduššímu skladování vhodná. 

"V podstatě všechny dávky vakcíny AstraZeneca, která nám od března chodí, dáváme jenom praktikům," říká liberecký očkovací koordinátor a radní pro zdravotnictví Vladimír Richter, který počítá, že v druhém nejmenším kraji zvládnou podle spíše opatrných odhadů praktici naočkovat minimálně tisíc lidí za den. 

Zatímco v některých krajích berou praktické lékaře jako vhodné doplnění očkovacích center, v Jihomoravském kraji na ně spoléhají ještě mnohem více. "Na tom, jak moc využít praktické lékaře a jejich ambulance, se s některými hejtmany neshodneme, ale my v kraji počítáme, že zhruba třetinu obyvatel naočkují právě praktici," prozrazuje hejtman Jan Grolich.

"Existuje totiž spousta seniorů, kteří nechtějí a nemůžou cestovat do očkovacího centra desítky kilometrů. A co víc, mají důvěru ve svého lékaře. Takže očkování přes tyto lékaře je sice pomalejší, vakcíny nevyočkujeme tak rychle, ale zato víme, že se opravdu dostanou k co největšímu množství seniorů," vysvětluje Grolich strategii svého kraje.

Do léta se injekce dočká každý, kdo bude chtít

Na čem se kraje naopak shodnou, je to, že již v létě by mělo být k dispozici tolik vakcíny, že první dávku může dostat každý, kdo o ni projeví zájem - tedy i lidé mimo jakékoliv prioritní skupiny. 

"V kraji máme půl milionu lidí, z nichž se třeba 100 tisíc nenechá z různých důvodů očkovat. Jestliže u nás v kraji budeme očkovat 100 tisíc dávek měsíčně, s čímž se zatím počítá, tak jsme schopni každému podat první dávku v podstatě do letních prázdnin nebo alespoň do července," vypočítává očkovací koordinátor v Královéhradeckém kraji Jaroslav Malý. 

Podobně optimistický je i moravskoslezský hejtman Vondrák. "Když jsme to propočetli, tak z 1,2 milionu obyvatel bude potřeba očkovat přibližně 600 až 700 tisíc lidí. Pokud bychom měli mít na severu Moravy na konci června přes jeden milion vakcín, tak většinu lidí proočkujeme minimálně jednou dávkou a mnohé už dvěma dávkami. Jsem proto přesvědčený, že během léta proočkujeme v podstatě celý kraj," říká Vondrák. 

Jihomoravský kraj počítá podle svého hejtmana s tím, že do konce srpna proočkuje 70 procent obyvatel starších patnácti let. Navíc chce ještě k očkování dostat dosud váhající lidi. "Rozjedeme kampaň, kterou chceme přesvědčit 10 až 15 procent těch, kteří se zatím očkovat nechtějí. Kampaň by měla začít v květnu, tedy v době, kdy by se mohli začít registrovat lidé ve věku nad 65 let," říká hejtman Grolich. 

Do konce srpna naočkujeme všechny, řekl ministr

  • Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve středu navečer oznámil v Poslanecké sněmovně nejaktuálnější data ohledně očkování a slíbil rychlé naočkování lidí do konce letošního léta. "Pro zhruba 6 milionů lidí zde budou dávky ke konci června a do konce srpna to bude 16 milionů dávek pro asi 8,5 milionů osob. To znamená, že do konce srpna bude možno naočkovat vlastně veškerou dospělou populaci," prohlásil Blatný.
  • Počet dovážených vakcín má podle něj měsíc co měsíc narůstat. "V březnu přijde více než 1,1 milionu dávek, což je zhruba o 200 tisíc více, než přišlo od začátku očkování do začátku března. V dubnu přijde přes 2 miliony dávek, v květnu více než 2,5 milionu dávek a přes 3 miliony v červnu," vyjmenovával Blatný. 
  • Ministr Blatný také upřesnil, kolik vakcín a od jakého výrobce je objednaných. "Vakcíny Pfizer mělo Česko původně objednaných 4 miliony dávek, následně přiobjednalo 8 milionů dávek a nyní ještě dalších 2,5 milionu dávek. To znamená, že do konce roku přijde do Česka jenom od společnosti Pfizer 14,5 milionu dávek," řekl Blatný. 
  • Moderny má Česko objednané 3,9 milionu dávek, AstraZeneca 3 miliony dávek a vakcíny CureVac, která má být brzy schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, 1 milion dávek. Podobně Česko objednalo vakcínu Novavax, která také čeká na schválení, a to 2,3 milionu dávek. "Řadu vakcín jsem objednával nebo doobjednával se svými kolegy," podotkl ministr.
  • Po naočkování seniorů nad 80 let se podle Blatného zatím zaregistrovalo od začátku března kolem 330 tisíc lidí nad 70 let s tím, že třetina má už stanovený svůj termín očkování. "Za týden bylo proočkováno více než 10 procent ve věku 70 až 79 let a je potěšitelné, že téměř všichni lidé v tomto věku mají zájem se očkovat. Dalších 42 tisíc osob v tomto věku bylo mimo jiné očkováno už před spuštěním registrace, protože se jednalo například o pacienty, kteří byli léčeni někde jinde a jsou někde dispenzarizováni," řekl Blatný. To znamená, že jsou  léčeni s chronickým onemocněním.
 

Právě se děje

Další zprávy