Očištěnému Grygárkovi se ministerstvo spravedlnosti omluví a vyplatí 480 tisíc

ČTK ČTK
14. 12. 2020 11:16
Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému náměstkovi pražského vrchního státního zastupitelství Liboru Grygárkovi odškodné 480 tisíc korun za nezákonné trestní stíhání. Také se mu omluvilo. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy s tím, že Grygárek se chce o další peníze soudit. Vůči státu vznesl nárok na 3,5 milionu korun.
Bývalý náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek
Bývalý náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek | Foto: ČTK

Náměstek někdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty. Jeho stíhání však zastavil pražský městský soud, a to zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Nejvyšší soud pak letos v září odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce proti tomuto rozhodnutí.

Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení. "O zpětvzetí mojí již podané žaloby na stát, v níž za odškodnění nemajetkové újmy požaduji částku více než sedmkrát vyšší, vůbec neuvažuji," uvedl muž pro SeznamZprávy.

"Můj další nárok na náhradu škody za náklady řízení a ušlý výdělek vůči ministerstvu spravedlnosti uplatním v nejbližších dnech," dodal. Grygárek kvůli svému obvinění nemohl pracovat jako advokát.

Ve Švýcarsku prokuratura zablokovala dvě miliardy korun

O propojení Rampulova náměstka a podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.

Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili. Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v Česku v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy