reklama
 
 

Očista začala. Šéf olympioniků Jirásek končí po Londýnu

8. 2. 2012 16:50
Šéf ČSTV a olympijského výboru se sešli ke konzultaci

Praha - Dlouholetý předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek skončí ve své funkci. Deník Insider ve svém středečním vydání napsal, že Jirásek sám oznámí během pár týdnů, že po olympiádě v Londýně rezignuje na svůj post.

Insider dává Jiráskův krok do souvislosti s jeho angažmá v Hušákově éře. Sportovní funkcionáři - Jirásek mezi nimi - pobírali miliony korun za působení ve zkrachovalé loterijní firmě Sazka, o niž sportovní svazy poté přišly. Insider už v pondělní napsal, že Jirásek si jen v období 2002 - 2011 přišel na 18,2 milionů korun a navíc za něj Sazka platila životní pojistku ve výši osmi milionů korun.

S Jiráskem se už sešel nový šéf ČSTV Miroslav Jansta, který minulý týden slíbil na Hradě po setkání s prezidentem Klausem očistu sportu od Hušákových lidí.

"S panem Jiráskem jsme probírali spolupráci mezi ČSTV a olympijským výborem. Dohodli jsme se, že v březnu představíme společný koncept," řekl Aktuálně.cz po schůzce s Jiráskem Jansta, jehož sportovní svazy postavily do čela ČSTV a učinily z něj tak neformálního šéfa tuzemského sportu.

Zda spolu jednali o Jiráskově rezignaci, ani jeden z aktérů schůzky nepotvrdil.

Jirásek své příjmy ze Sazky nepopírá, ale na přímou otázku nedokázal potvrdit, zda 18,2 milionu korun je přesná částka, kterou inkasoval. „Osmnáct milionů od roku 2002? To mi přijde moc, spíš bych řekl, že tolik peněz jsem nedostal, ale to bych musel nahlédnout do svých daňových přiznání," reagoval Jirásek.

Hlídal, hlídal, ale neuhlídal

O Jiráskových příjmech však přesně vypovídají čísla z neauditovaného účetnictví Sazky, která pro Aktuálně.cz potvrdily také zdroje blízké starému vedení této firmy, kterou později v konkurzu koupila Sázková společnost založená PPF a KKCG.

Jirásek patřil k několika lidem, kteří měli ve vedení Sazky "ohlídat" nakládání s majetkem sportovců. Coby šéf ČOV byl členem představenstva firmy. Sazka však od doby, kdy postavila dnešní O2 arénu, postupně přicházela o své zdroje a sport se tak dostal do svízelné finanční situace.

Například hráčky pozemního hokeje se nechaly nedávno vyfotit nahé na kalendář, aby pro své kolegy získaly peníze na účast na kvalifikaci pro hry v Londýně.

Jirásek by měl jako šéf ČOV v Londýně vést českou výpravu. V této roli působil i na všech předchozích olympiádách od roku 1998.

"Chci, aby proběhla očista od funkcionářů, kteří jsou spojeni se Sazkou. Všichni, kdo tam pobíral milionové odměny, nemají morální autoritu, aby působili ve sportu. Chci, aby lidé zdiskreditovaní Sazkou skončili," prohlásil Jansta po zmíněném setkání s prezidentem Klausem, který ho přijal po zvolení do čela sportovní organizace.

autoři: Zdeněk John, Luděk Mádl | 8. 2. 2012 16:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama