Předem je vyplašíme, vyvrací pořadatel ohňostroje obavy z krvavého masakru ptáků

Barbora Němcová Barbora Němcová
26. 10. 2018 16:32
Ochránci přírody připomínají okolnosti novoročního ohňostroje v Praze z roku 2013, kdy vyplašení ptáci narazili do trolejí a poté padali mezi diváky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Nedělní ohňostroj na Vltavě má být jedním z vrcholů víkendových oslav stého výročí založení republiky. Ochránci přírody ale varují, že se může opakovat "krvavý masakr ptáků" z roku 2013.

"V  letu méně obratní vodní ptáci, jako jsou labutě a kachny, pokud budou ve tmě vyplašeni ohňostrojem, nemají moc šancí na záchranu," upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Přesně k takové situaci podle něj došlo před pěti lety, kdy ohňostrojem vyplašení ptáci narazili do trolejí a následně padali mezi diváky na Mánesově mostě.

Organizátor ohňostroje ale ujišťuje, že k ničemu podobnému tentokrát nedojde. "Patnáct, pět a dvě minuty před ohňostrojem se střílí do vzduchu dělbuchy, aby ptáci v klidu opustili tu oblast tak, aby nedošlo k žádnému incidentu," vysvětlil designér a realizátor nedělního ohňostroje Martin Peter pro Aktuálně.cz. 

Na Letné to není bezpečné kvůli smůle, tvrdí organizátor

Po incidentu v roce 2013 byly novoroční ohňostroje přesunuty na Vítkov či Letnou. "Přesun konání ohňostroje z tradiční Letné zpátky na plovoucí pontony na Vltavě je vrcholem arogance a bezohlednosti," vytýkají ochranáři.

Martin Peter ale upozorňuje, že v současné chvíli by ohňostroj v parku nemusel být bezpečný. "V tuto dobu jsou stromy více 'hořlavé', protože smůla ještě není stažená, takže by v případě ohňostroje například na Letné hrozilo vyšší riziko požáru," upozornil.

Novoroční ohňostroj před pěti lety nepřežilo několik ptáků. Na Mánesův most, nedaleko místa, kde se ohňostroj z Vltavy odpaloval, spadly mezi diváky tři zraněné labutě. Jedna zemřela na místě, jedna pravděpodobně utonula poté, co ji policista zraněnou hodil do vody. Třetí s těžkým zraněním skončila v záchranné stanici v Jinonicích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy