Ochránci údajů: Opencard chce o Pražanech vědět příliš

ves
3. 9. 2008 16:25
Anonymní karty budou pravděpodobně dražší

Praha - Karta Pražana takzvaná "opencard" má další problém. Po chybách v organizaci i v informování veřejnosti si na kartu, která má sloužit například k jízdě hromadnou dopravou nebo k placení parkování, stěžují i ochránci soukromí.

Občanskému sdružení Iuridicum Remedium vadí hlavně množství údajů, které musí člověk vyplnit do žádosti o kartu, a také snadný přístup k nim.

"IuRe především kritizuje povinnost vydávat osobní údaje při registraci, bez ohledu na to, jaké služby chce žadatel užívat. K opatrnosti nabádá již fakt, že karta funguje na bázi bezkontaktního čipu, jenž umožňuje čtení uložených dat na dálku, aniž by bylo nutné brát v potaz souhlas držitele," říká Marek Tichý z Iuridicum Remedium.

Podle něj je problém i v tom, že Dopravní podnik Hlavního města Prahy negarantuje, co se bude s údaji dít, když karta přestane platit.

Organizace na svých stránkách slídilové.cz vyvěsila petici, kde mohou občané podpořit požadavek, aby vznikla i druhá "méně zvědavá" varianta opencard.

O takové kartě už pražský dopravní podnik uvažuje, její držitelé si ale nejspíš připlatí. Stejně jako nyní držitelé klasických "tramvajenek", kteří nechtějí sdělit dopravnímu podniku svá rodná čísla.

"Vítáme zavedení anonymní verze opencard avízované na listopad tohoto roku, cítíme se však velmi znepokojeni faktem, že služby skrze tuto kartu dostupné budou poskytovány za finančně znevýhodněných podmínek, které mohou mnohé zájemce odradit," dodal Tichý. 

Anonymní opencard by neumožňoval identifikovat cestujícího v digitální, strojově zpracovatelné podobě. "Karta by mohla obsahovat potisk s fotografií držitele. Tím by se na jednu stranu zabránilo případné přenosnosti karty, na druhou stranu by se snížily náklady na provozování elektronických databází s osobními údaji a nebezpečí s nimi spojená," navrhuje Iuridicum Remedium.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy