Ochranáři zachraňují masožravou Adélku ve staré cihelně

Pavel Baroch
23. 5. 2010 13:30
Sdružení shánějí na vykoupení vzácného přírodního území 258 700 korun
Masozřavá bublinatka Adélka
Masozřavá bublinatka Adélka | Foto: Wikipedie

Chmeliště - Rostlina s citrónově žlutým květem se jmenuje bublinatka jižní, a jelikož je masozřavá, dostala podle své známější filmové kolegyně přezdívku Adélka.

Bublinatka je jedním z rostlinných a živočišných druhů, které si našly domov v místě, kde by to čekal málokdo - v bývalém lomu se surovinou pro výrobu cihel u obce Chmeliště na Kutnohorsku.

Jenže když těžaři odešli, příroda si území upravila tak, že zde nyní kromě masožravé bublinatky žijí i vzácné vážky, žáby, čolci, ale také užovka nebo dravec moták. Některé z druhů jsou přitom zapsané v Červeném seznamu ohrožených živočichů a rostlin.

Teď jim ovšem hrozí zkáza. Vlastníci chtějí uvést pozemky do původního stavu před těžbou a firma, která se striktně drží zákona, chce lom zrekultivovat, tedy zasypat, a tím vzácné území zničit.

Stačí maličkost. Sehnat 258 700 korun

Český svaz ochránců přírody spolu s místním sdružením Denemark se rozhodly opuštěnou cihelnu zachránit a jen mírně upravit, aby zde živočichové a rostliny mohli dále žít. Jenže k tomu potřebují 258 700 korun, aby od majitele mohly vykoupit pozemky.

"S firmou je to domluvené, podepsali jsme i smlouvy s předkupním právem, ale platí jen rok," řekla Aktuálně.cz Stanislava Bartošová z Českého svazu ochránců přírody, která vypsala na záchranu opuštěné cihelny u Chmeliště veřejnou sbírku.

Organizace už s tím má velké zkušenosti. V rámci kampaně Místo pro přírodu se jí díky tisícům drobných dárců podařilo vykoupit na 19 místech 71 hektarů pozemků. Pro představu: To je plocha velká jako 17 Václavských náměstí, které má něco přes čtyři hektary.

Na kladenských haldách roste nový porost bez zásahu člověka.
Na kladenských haldách roste nový porost bez zásahu člověka. | Foto: Ondřej Besperát

"Lokalita u Chmeliště je cenná také tím, že dokládá proces sukcese, tedy obnovu vytěženého prostoru do přírodního stavu," uvedl Martin Starý, předseda sdružení Denemark.

Oživlé uhelné haldy u Kladna

To, že si vzácní živočichové a rostliny vyberou pro svůj život relativně "nepřírodní" prostředí, není až tak výjimečné.

Například v okolí Kladna takto "oživly" tamní výsypky bývalých hlubinných dolů, kde se v minulosti těžilo černé uhlí. Jen tady třeba žije útlá travička s názvem chundelka přetrhovaná.

"Díky přirozenému a téměř nenarušovanému vývoji se kladenské haldy staly mnohdy unikátními lokalitami, 'novou' přírodou," řekl Tomáš Gremlica z Ústavu pro ekopolitiku, který zde před časem vedl rozsáhlý vědecký průzkum.

Na 24 zkoumaných haldách botanici například našli třicet druhů cévnatých rostlin zařazených do Červeného seznamu ohrožených druhů včetně několika kriticky ohrožených. Motýli jsou zastoupeni minimálně 140 druhy, z nichž dva jsou zvláště chráněné a další čtyři zařazeny do Červeného seznamu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy