Ochranáři zachraňují masožravou Adélku ve staré cihelně

Pavel Baroch
23. 5. 2010 13:30
Sdružení shánějí na vykoupení vzácného přírodního území 258 700 korun
Masozřavá bublinatka Adélka
Masozřavá bublinatka Adélka | Foto: Wikipedie

Chmeliště - Rostlina s citrónově žlutým květem se jmenuje bublinatka jižní, a jelikož je masozřavá, dostala podle své známější filmové kolegyně přezdívku Adélka.

Bublinatka je jedním z rostlinných a živočišných druhů, které si našly domov v místě, kde by to čekal málokdo - v bývalém lomu se surovinou pro výrobu cihel u obce Chmeliště na Kutnohorsku.

Jenže když těžaři odešli, příroda si území upravila tak, že zde nyní kromě masožravé bublinatky žijí i vzácné vážky, žáby, čolci, ale také užovka nebo dravec moták. Některé z druhů jsou přitom zapsané v Červeném seznamu ohrožených živočichů a rostlin.

Teď jim ovšem hrozí zkáza. Vlastníci chtějí uvést pozemky do původního stavu před těžbou a firma, která se striktně drží zákona, chce lom zrekultivovat, tedy zasypat, a tím vzácné území zničit.

Stačí maličkost. Sehnat 258 700 korun

Český svaz ochránců přírody spolu s místním sdružením Denemark se rozhodly opuštěnou cihelnu zachránit a jen mírně upravit, aby zde živočichové a rostliny mohli dále žít. Jenže k tomu potřebují 258 700 korun, aby od majitele mohly vykoupit pozemky.

"S firmou je to domluvené, podepsali jsme i smlouvy s předkupním právem, ale platí jen rok," řekla Aktuálně.cz Stanislava Bartošová z Českého svazu ochránců přírody, která vypsala na záchranu opuštěné cihelny u Chmeliště veřejnou sbírku.

Organizace už s tím má velké zkušenosti. V rámci kampaně Místo pro přírodu se jí díky tisícům drobných dárců podařilo vykoupit na 19 místech 71 hektarů pozemků. Pro představu: To je plocha velká jako 17 Václavských náměstí, které má něco přes čtyři hektary.

Na kladenských haldách roste nový porost bez zásahu člověka.
Na kladenských haldách roste nový porost bez zásahu člověka. | Foto: Ondřej Besperát

"Lokalita u Chmeliště je cenná také tím, že dokládá proces sukcese, tedy obnovu vytěženého prostoru do přírodního stavu," uvedl Martin Starý, předseda sdružení Denemark.

Oživlé uhelné haldy u Kladna

To, že si vzácní živočichové a rostliny vyberou pro svůj život relativně "nepřírodní" prostředí, není až tak výjimečné.

Například v okolí Kladna takto "oživly" tamní výsypky bývalých hlubinných dolů, kde se v minulosti těžilo černé uhlí. Jen tady třeba žije útlá travička s názvem chundelka přetrhovaná.

"Díky přirozenému a téměř nenarušovanému vývoji se kladenské haldy staly mnohdy unikátními lokalitami, 'novou' přírodou," řekl Tomáš Gremlica z Ústavu pro ekopolitiku, který zde před časem vedl rozsáhlý vědecký průzkum.

Na 24 zkoumaných haldách botanici například našli třicet druhů cévnatých rostlin zařazených do Červeného seznamu ohrožených druhů včetně několika kriticky ohrožených. Motýli jsou zastoupeni minimálně 140 druhy, z nichž dva jsou zvláště chráněné a další čtyři zařazeny do Červeného seznamu.

 

Právě se děje

Další zprávy