reklama
 
 

Ocelárna Mittal zamořuje okolí karcinogenními látkami

1. 9. 2008 11:00
Zjistila to studie Vysoké školy báňské

Ostrava - Ocelářská společnost ArcelorMittal je pro své okolí největším znečišťovatelem ovzduší rakovinotvornými látkami a prachem. Odhalila to rozptylová studie, kterou vypracovala Vysoká škola báňská v Ostravě.

"Studie ukázala, že ArcelorMittal přispívá v nejpostiženějších ostravských obvodech Radvanice a Bartovice ke znečištění prachem ze zhruba 65 procent a u karcinogenního arsenu a benzo(a)pyrenu dokonce z více jak 85 procent," řekl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu, který zastupuje občany těchto ostravských čtvrtí.

Snižte exhalace, žádají lidé u soudu

Ekologický právní servis zároveň podal na ocelářský gigant další žalobu k okresnímu soudu v Ostravě. Žádá po ocelárně, aby snížila znečištění ovzduší na zákonné limity, které jsou v současnosti překračovány u některých škodlivin až o stovky procent.

"Nově zpracované odborné studie potvrzují existenci závažných zdravotních rizik pro obyvatele Radvanic a Bartovic a jako jejich jednoznačného původce označují znečištění ovzduší způsobené především hutním komplexem ArcelorMittal," vysvětlil Šrytr.

První žaloba na jaře

Je to už podruhé, co se Ostravané obrátili kvůli ocelárně k místnímu soudu. První žalobu proti největšímu hutnímu podniku na světě podali už na jaře.

"Po občanech není možné požadovat, aby nadále trpěli takto závažný zásah do svých práv. Je tedy logické, že se dovolávají odpovědnosti společnosti AcelorMittal a ochrany svých práv," konstatoval Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

Ovzduší na Ostravsku je nejšpinavější v celé zemi. "Děti trpí mnohem častěji respiračními onemocněními. Celková úmrtnost v závislosti na koncentraci prachu je o dvacet procent vyšší proti nezasažené populaci," řekl Jiří Bílek ze Státního zdravotního ústavu.

Zlepšíme se, slibujeme!

Vedení společnosti ArcelorMittal slibuje, že se situace za pár let zlepší. Do snižování exhalací hodlá investovat miliardy.

"Zlepšení lze čekat už v roce 2010. Další později. Máme program inovací až do roku 2016," řekl v dubnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz nový předseda představenstva společnosti Sanjay Samaddar.

Slíbil, že jeho podnik investuje jen letos přes tři miliardy korun. To je celkem o půl miliardy více, než v posledních pěti letech dohromady.

autor: Pavel Baroch | 1. 9. 2008 11:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama