Obžalovaný: Nebyl jsem pravou rukou lihového bosse Březiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2015 14:46
Kaláč popřel tvrzení bratrů Březinových, kteří jej viní z podstatného podílu na trestné činnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Olomouc - Obžalovaný Lubomír Kaláč u olomouckého krajského soudu popřel, že by byl pravou rukou šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny. Podle něj dostával pouze příkazy, které plnil. Vyúčtování jeho práce měl prý na starosti Březinův mladší bratr Tomáš.

Popřel tak tvrzení Březinových, že měl zásadní podíl na trestné činnosti. Kaláč usiluje stejně jako Tomáš Březina o mírnější trest, získal totiž status spolupracujícího. U soudu však několikrát odmítl jmenovat odběratele, kterým nelegální líh dovážel.

Kaláč jako první policii odkryl zákulisí obřích nelegálních obchodů s lihem, které podle obžaloby vedl Radek Březina. Kvůli tomu je s Březinovými v ostrém sporu. "Plnil jsem pouze příkazy, žádný líh jsem nekupoval. Veškeré účtování jsem prováděl s Tomášem Březinou. Měl přehled o všech penězích, které jsem měl od Radka Březiny," uvedl Kaláč.

Podotkl také, že není pravda, že by řídil jednatele Morávia-Chemu Radka Menšíka, a označil jej za druhého nejdůležitějšího člověka po Radku Březinovi. Při výpovědích však vyšlo najevo, že mu kontroloval jeho výkazy práce.

Kaláč musel po své výpovědi čelit především palbě otázek obhájce Radka Březiny. Ten jej donutil i přes snahu udržet si status spolupracujícího několikrát využít práva nevypovídat. Odmítl například uvést jména odběratelů černého lihu. Kaláč v této souvislosti odkázal na další související vyšetřování. Přiznal pouze, že líh prodával i po zadržení Radka Březiny. "Nemůžu jmenovat žádné likérky, využívám svého práva, je to ve vyšetřování. Sdělil jsem to policii," uvedl Kaláč.

Muž, na jehož výpověď se čekalo s napětím, také zásadně popřel, že by odcizil líh ze Stojčína na Pelhřimovsku, kde měl vzniknout podzemní lihovar. Právě z toho jej po celou dobu Radek Březina viní; po zásahu policie zde prý bylo nalezeno méně lihu, než zde mělo být uskladněno.

"Žádný líh jsem neodcizil," uvedl Kaláč. Přiznal však, že po zadržení Radka Březiny nechal z tohoto areálu odvézt a prodat veškerý šrot. Utržených 400 tisíc korun využil mimo jiné na svého právníka, kterým je jeho strýc. Přiznal také, že po zadržení Březiny objížděl odběratele a líh nadále prodával.

V procesu s takzvanou lihovou mafií stanulo před olomouckým soudem sedm lidí. Podle obžaloby organizovaná skupina pod vedením Radka Březiny ošidila stát na daních o 6,7 miliardy korun při obřím nelegálním obchodu s lihem.

Činnost mafie zahrnovala čištění milionů litrů technického lihu, tajné sklady a prodej lihu odběratelům z celého Česka i Slovenska. Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá z vybudování skrytého úložiště lihu v Olomouci. Případem se bude soud zabývat až do konce týdne, poté jej hodlá odročit na únor.

 

Právě se děje

Další zprávy