Jsem nevinná, zopakovala šéfka ERÚ Vitásková před soudem

ČTK ČTK
4. 6. 2014 16:58
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu měla zabránit přezkumnému řízení v kauze licencí pro dvě sluneční elektrárny v Chomutově.
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková | Foto: ČTK

Brno - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková u brněnského soudu odmítla, že by jakkoli pochybila v kauze vydání licencí pro dvě sluneční elektrárny v Chomutově.

Hrozí jí až 12 let vězení za to, že zabránila zahájení přezkumného řízení, v němž mohl úřad tyto licence odebrat. Jejich držiteli jsou synové miliardáře Zdeňka Zemka staršího. Podle žaloby získali licence předčasně, čímž by mohla vzniknout škoda až dvě miliardy korun.

Megawatthodina za dvojnásobek

Sluneční elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun v areálu válcoven trub v Chomutově získaly licence v poslední den roku 2010. Tím jejich majitelé Zdeněk a Alexandr Zemkovi dostali i oprávnění dodávat vyrobenou energii do veřejné sítě za výhodnou cenu 12 150 korun za megawatthodinu.

Pokud by ale získali licence až 1. ledna 2011, cena by byla nižší; změnil se sazebník, který ji stanovil na 5500 korun za dodanou megawatthodinu.

Kariéra Aleny Vitáskové v kostce

  • vystudovala VUT Brno, fakultu pozemních staveb
  • od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, a. s., Ostrava, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva
  • v letech 2001-2003  působila ve společnosti Transgas, a. s. a RWE Transgas, a. s., ve funkci předsedkyně představenstva a generální ředitelky
  • v období 2004-2006 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské, a. s. Byla prezidentkou Klubu plynárenských podnikatelů ČR

Zdroj: ERÚ

Udělení licencí předcházely problémy. Pracovníci ERÚ obě elektrárny zkontrolovali 20. prosince 2010 a zjistili nedostatky. Proto tehdy licence nevydali. Navíc jim byl předložen falešný revizní posudek na elektroinstalaci zařízení. Zdeněk Zemek starší se pak spolu se syny domáhal na ERÚ toho, aby se řízení konalo znovu a licence v něm byly vydány. Uspěl; stalo se tak 31. prosince 2010.

"Kostlivci vypadávali po desítkách"

Podle Vitáskové je skutečnost, že jen pár hodin před změnou ceny za dodávanou energii takto postupoval ERÚ, zarážející. Tehdejší vedení mělo podle ní "konat a 2. ledna 2011" si nechat celou věc vysvětlit.

Vitásková vede ERÚ od srpna 2011. Ve středu soudu řekla, že na úřad nastoupila za situace, kdy v něm "kostlivci vypadávali ze skříní po desítkách". O tehdejším stavu na ERÚ hovoří jako o chaosu, kdy "Augiášův chlév byl proti němu operační sál".

Kauzou bratrů Zemků se začala zabývat až o několik měsíců po svém nástupu, kdy tehdejší šéfka odboru licencí ERÚ Michaela Schneidrová odmítla zahájit obnovu řízení, v němž mohly být kvůli nejasnostem z minula licence oběma elektrárnám odebrány.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Obžaloba: o kontaktech věděla

Obžaloba viní Vitáskovou z toho, že věděla o tom, že se Schneidrová znala se Zemkem starším, a nezajistila, aby byla Schneidrová vyloučena z řízení o licencích pro případnou podjatost. Vitásková ve středu soudu řekla, že o jejich jakýchkoli přátelských vztazích neměla ani ponětí.

Když pak měla zvážit, zda obnoví řízení, Vitásková si vyžádala právní konzultaci od externí firmy. Podle ní bylo rozhodnutí Schneidrové neobnovovat řízení o licencích sice "právně kostrbaté", ale v pořádku. Proto Vitásková věc ponechala tak, jak byla. Řízení bylo obnoveno až o několik měsíců později.

 

Právě se děje

Další zprávy