Zvrat v kauze útoku na Stropnického dům. Ruského studenta soud osvobodil, ale i tak vyhostil

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 27. 4. 2016 14:44
Soud zprostil ruského studenta Igora Ševcova obžaloby z útoku zápalnými lahvemi na dům Martina Stropnického. I podle obžaloby policisté proti Ševcovovi mají nedostatek důkazů. Zajistili pouze jediný - pachovou stopu na jedné z lahví. Jde ale o důkaz nepřímý, na jehož základě není možné studenta usvědčit. Ševcova soud ale potrestal v jiné kauze, kdy podle obžaloby hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval na zeď anarchistické nápisy. Za to je na dva roky vyhoštěn. Ševcov po vynesení rozsudku řekl, ze se proti svému vyhoštění odvolá.
Igor Ševcov.
Igor Ševcov. | Foto: ČTK

Praha - Soud potrestal ruského studenta Igora Ševcova dvouletým vyhoštěním. Ale ne kvůli útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), nýbrž kvůli jinému případu sprejerství. V kauze útoku mladíka kvůli nedostatku důkazů soud osvobodil. Soudkyně připustila, že chybějí důkazy.

"Nebylo prokázáno, že obžalovaný skutek (útok na dům Stropnického) spáchal, nebylo však prokázáno, že ho nespáchal," uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. Ševcova v prvním bodě obžaloby zprostila, pomoc při sprejování na zeď věznice byla podle ní prokázána dostatečně, Ševcov to totiž nepopřel. Nepovažoval to ale za trestný čin. "Každý skutek, který je v trestním zákoníku, je trestným činem," řekla soudkyně.

Igor Ševcov po vynesení rozsudku řekl, ze se proti svému vyhoštění odvolá. Soud považuje za nespravedlivý a politicky motivovaný. "Hlavně kvůli mým anarchistickým názorům a mým anarchistickým aktivitám," řekl Ševcov.

Kromě toho bude také požadovat finanční odškodnění. "Budu chtít velké odškodnění za ty tři měsíce ve vazbě," řekl Aktuálně.cz. Pokud se jeho právníkovi Pavlovi Kožouškovi nepodaří verdikt zvrátit nebo aspoň oddálit, musí Ševcov do 17. května opustit Českou republiku. A bude tak muset přerušit studia etnologie na Karlově univerzitě.

"Pokusíme se ten trest zvrátit nebo změnit. Ten kluk si už protrpěl svoje, ale bohužel na vyhoštění má soud právo," řekl Kožoušek.

Obžaloba měla pouze jediný důkaz

Policie v prvním případu zajistila pouze jediný důkaz - pachovou stopu odpovídající studentovi na jedné z lahví. Jde ale o důkaz nepřímý, na jehož základě není možné studenta usvědčit. "Obžaloba neunesla důkazní břemeno, proto musím navrhnout zproštění viny v prvním bodě obžaloby," uvedla státní zástupkyně.

Podle obžaloby vhodil Ševcov v noci ze 6. na 7. června loňského roku do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí, v době útoku byli na místě tři, ministr mezi nimi nebyl. Státní zástupkyně však před rozhodnutím soudu navrhla Ševcova v tomto bodě obžaloby zprostit. S místem činu totiž Ševcova spojuje pouze pachová stopa, která byla nalezena na jedné z lahví. Ta k usvědčení i podle verdiktu soudu nestačí.

Pokud jde o druhý bod obžaloby, Ševcov hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. Ševcov nepopírá, že muže natáčel, tvrdí ale, že činu nijak nenapomáhal. "Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si můžu cokoliv," řekl soudu.

Ševcov přijel do Česka v roce 2014, prý kvůli bezplatnému studiu vysoké školy. Nyní studuje v prvním ročníku etnologii na Karlově univerzitě. Peníze mu posílají rodiče. Chodí prý i na brigády, nechtěl ale uvést na jaké. V polovině května mu skončí povolení k pobytu. Anarchistických aktivit se údajně účastnil už v Rusku, dvakrát tam byl potrestán za přestupek. Za přestupek už platil pokutu i v ČR, a to po účasti na antifašistické demonstraci v Brně.

 

Právě se děje

Další zprávy