Obžaloba chce 10 let pro Mauerovy a sedm pro Škrlovou

Jiří Hloušek
20. 10. 2008 14:06
Kuřimská kauza týrání se blíží k rozsudkům
Anička? Adam? Barbora?
Anička? Adam? Barbora? | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Deset let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Takový úhrnný trest navrhla státní zástupkyně u Krajského soudu v Brně sestrám Kateřině a Kláře Mauerovým za týrání dnes devítiletého Ondřeje a o dva roky staršího Jakuba.

"Obžalované se dopustily týrání tím, že chlapce bily, mučily a dlouhodobě znehybňovaly bez možnosti se napít," přednesla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

"Dopustily se tak trestných činů týrání svěřené osoby a zbavení osobní svobody," dodala.

Chlapci byli týráni v období od srpna 2006 do května 2007. Obžalovaný Jan Turek se měl navíc dopustit i ublížení na zdraví tím, že měl chlapce pálil cigaretou a řezal.

Barboře Škrlové navrhla státní zástupkyně sedmiletý trest. "Její výpověď byla zpochybněna. Žádná z jizev není z týrání, ale z plastických operací či sadomasochistického jednání. Znásilněna nebyla, dle vyšetření je pannou. Nejsou objektivní důvody pro výpadky paměti," řekla v závěrečné řeči Zámoravcová.

"Škrlová je schopna se vědomě rozhodovat, je schopna se bránit a volat o pomoc," dodala státní zástupkyně.

Původní i revizní znalecký posudek ukázaly, že Škrlová svou roli hrála.

Nepodmíněné tresty navrhuje zástupkyně i Janu Turkovi, Haně Bašové a Janu Škrlovi.

Státní zástupkyně uvedla, že jednání všech obžalovaných bylo nadmíru kruté a společensky nebezpečné.

Kateřina Mauerová během čtení rozsudku brněnského městského soudu.
Kateřina Mauerová během čtení rozsudku brněnského městského soudu. | Foto: Ondřej Besperát

Státní zástupkyni doplnila zmocněná ošetřovatelka týraných chlapců. "Psychický stav obou dětí se zhoršuje, psychické i fyzické trauma ztíží další společenskou adaptaci, bude třeba pomoci odborníků, proto se domáhám finanční náhrady ve výši 240 tisíc pro Jakuba a 320 tisíc Ondrovi," řekla obhájkyně.

"Ve věci bylo provedeno dostatečné dokazování a je možno rozhodnut na základě dosavadních důkazů," zdůvodnil soudce Pavel Göth, proč soudní senát odmítnul přednes dalších důkazů, které chtěla obhajoba. Soud tak mohl vyslechnout závěrečné řeči.

Právník Staněk: Turek je nevinný

„Ani jeden z důkazů neprokazuje vinu Jana Turka," prohlásil v závěrečné řeči obhájce Jana Turka Milan Staněk. „Ať už jde o jakkoliv krutý čin, musí soud rozhodnout právě na základě důkazů," zdůrazňuje Staněk.

Turek na chatě, kde se mučilo, podle Staňka vůbec nebyl a výpovědi Kláry Mauerové jsou nevěrohodné. Skutečný pachatel byl Turkovi „pouze" podobný.

Právník Ševčík: Klára Mauerová neselhala jako člověk

Daniel Ševčík zastupuje matku chlapců Kláru Mauerovou. "Je stejně tak pachatelem jako obětí. Selhala jako matka, ale ne jako člověk," řekl Ševčík.

Matka Barbory Škrlové ráda vyrušuje u soudu. Novinářům řekla, že její dcera do vězení nepůjde a také to, že první psychologický posudek Škrlové mladší byl sestaven na objednávku vyšetřovatelů
Matka Barbory Škrlové ráda vyrušuje u soudu. Novinářům řekla, že její dcera do vězení nepůjde a také to, že první psychologický posudek Škrlové mladší byl sestaven na objednávku vyšetřovatelů | Foto: Jiří Hloušek

Dále uvedl, že byla Klára Mauerová zmanipulovaná a směřovaná Aničkou alias Barborou Škrlovou a zejména svojí sestrou Kateřinou.

„Jako jediná ze všech obžalovaných projevila Klára upřímnou lítost," snažil se obměkčit soud Ševčík.

Právník Holub: Co je Klára Mauerová za matku?

Obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub odmítá, že by Kateřina svoji sestru a matku chlapců Kláru kdy instruovala či do čehokoli nutila.

„Jsme přesvědčen, že chlapci nebyli vězněni, dostávali najíst," řekl advokát a obvinil média, za zveřejnění drastických záběrů.

„Co je to za matku,  která tyranizuje své děti a vymlouvá se na další?" Zeptal se Holub závěrem své řeči.

Právníci: Podmíněný trest pro Nancy, osvobodit bratra Škrlové

Hana Bašová alias Nancy z domu dětí a mládeže Paprsek se nezúčastnila jediného z hlavních líčení. „O jaké újmě se neustále mluví? Bašová nemohla vědět, co bude Klára Mauerová dělat s Ondrou ve sklepě," hájí Bašovou Libor Hlaváč.

Poslední slovo měl v pondělí advokát Jana Škrly, bratra Barbory. "Jediný důkaz proti Škrlovi je výpověď Kláry Mauerové. Žádné konkrétní ublížení chlapcům se neprokázalo," říká Zdeněk Jaroš.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy