Obyvatel Česka přibývá. Díky miminkům i cizincům

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 12. 2008 13:08
Počet obyvatel Česka by měl vzrůst z 10,38 milionů na 10,47 milionu lidí

Praha, Brusel - Obyvatel Česka je víc. A podle odhadů evropského statistického úřadu počet lidí v zemi ještě poroste. Měl by se zvednout z původních 10,38 milionů na 10,47 milionu lidí.

Zásluhu na tom ale nemají jen české matky a jejich čerstvě narozené děti. Řady obyvatel se rozšiřují také díky migraci.

Nejen česká miminka, ale i Ukrajinci a Vietnamci

Jen za prvních devět měsíců tohoto roku se v Česku zabydlelo 56 904 nových cizinců. Nejvíc Česko láká přistěhovalce z Ukrajiny a Vietnamu. Skupina Ukrajinců, kteří se letos rozhodli zůstat v Česku, čítá 13 783 lidí. Vietnamců přibylo 10 254.

Mezi další státy, odkud lidé migrují do Česka, patří Slovensko, Rusko, Mongolsko a Moldavsko.

Evropští statistici ale očekávají, že se letos v Česku narodí i hodně dětí. Počítají s číslem 11,3 dítěte na tisíc obyvatel, tedy s 118 200 nově narozenými miminky. Evropský průměr přitom činí jen 10,8 dítěte na tisíc obyvatel.

Evropským statistikům nahrávají čísla, která průběžně zveřejňují jejich čeští kolegové.

Nejvíc dětí za 15 let

V loňském roce české porodnice nahlásily 114 632 přírůstků, tedy nejvyšší čílo od roku 1993. Od letošního ledna do letošního září ale české ženy porodily už 91 324 dětí. Pokud bude takovým tempem porodnost stoupat až do konce roku, bude loňský rekord skutečně překonán.

Zemřelých bude podle evropských statistik kolem 10,1 na tisíc obyvatel, v celé Evropské unii je to více než 9,7 úmrtí na tisíc obyvatel. V letošním roce se prozatím v Česku více lidí narodilo než zemřelo. A to o 13 626.

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu za třetí čtvrtletí roku 2008 se do konce září zvýšil počet obyvatel Česka o 65 tisíc lidí, v zemi tedy žije 10,446 milionu obyvatel. Počet lidí v Česku se tak už šestým rokem zvyšuje.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy