Obyvatel Česka přibývá. Díky miminkům i cizincům

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 12. 2008 13:08
Počet obyvatel Česka by měl vzrůst z 10,38 milionů na 10,47 milionu lidí

Praha, Brusel - Obyvatel Česka je víc. A podle odhadů evropského statistického úřadu počet lidí v zemi ještě poroste. Měl by se zvednout z původních 10,38 milionů na 10,47 milionu lidí.

Zásluhu na tom ale nemají jen české matky a jejich čerstvě narozené děti. Řady obyvatel se rozšiřují také díky migraci.

Nejen česká miminka, ale i Ukrajinci a Vietnamci

Jen za prvních devět měsíců tohoto roku se v Česku zabydlelo 56 904 nových cizinců. Nejvíc Česko láká přistěhovalce z Ukrajiny a Vietnamu. Skupina Ukrajinců, kteří se letos rozhodli zůstat v Česku, čítá 13 783 lidí. Vietnamců přibylo 10 254.

Mezi další státy, odkud lidé migrují do Česka, patří Slovensko, Rusko, Mongolsko a Moldavsko.

Evropští statistici ale očekávají, že se letos v Česku narodí i hodně dětí. Počítají s číslem 11,3 dítěte na tisíc obyvatel, tedy s 118 200 nově narozenými miminky. Evropský průměr přitom činí jen 10,8 dítěte na tisíc obyvatel.

Evropským statistikům nahrávají čísla, která průběžně zveřejňují jejich čeští kolegové.

Nejvíc dětí za 15 let

V loňském roce české porodnice nahlásily 114 632 přírůstků, tedy nejvyšší čílo od roku 1993. Od letošního ledna do letošního září ale české ženy porodily už 91 324 dětí. Pokud bude takovým tempem porodnost stoupat až do konce roku, bude loňský rekord skutečně překonán.

Zemřelých bude podle evropských statistik kolem 10,1 na tisíc obyvatel, v celé Evropské unii je to více než 9,7 úmrtí na tisíc obyvatel. V letošním roce se prozatím v Česku více lidí narodilo než zemřelo. A to o 13 626.

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu za třetí čtvrtletí roku 2008 se do konce září zvýšil počet obyvatel Česka o 65 tisíc lidí, v zemi tedy žije 10,446 milionu obyvatel. Počet lidí v Česku se tak už šestým rokem zvyšuje.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 40 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy