Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka v kauze Nagyová

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2014 13:39
Podle soudu nedošlo k trestnému činu ani u dalších dvou obviněných - bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Milana Kovandy a Ondreje Páleníka. Jejich osud bude nyní řešit ministerstvo obrany.
Jan Pohůnek.
Jan Pohůnek. | Foto: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání zpravodajce Jana Pohůnka v kauze Nagyová. Tedy přesněji v její části, která se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství a tajného sledování manželky bývalého premiéra Petra Nečase.

Pohůnkovy dva bývalé šéfy Milana Kovandu a Ondreje Páleníka, kteří byli rovněž stíhaní, pak předal soud k případnému potrestání ministerstvu obrany se zdůvodněním, že ani jeden ze tří bývalých zpravodajců nespáchal trestný čin.

Janu Nagyovou (dnes provdanou Nečasovou), která si špehování Radky Nečasové měla objednat, pak soud trestním příkazem, tedy bez nařízení hlavního líčení, potrestal roční podmínkou.

Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kteří na vyšetřování celé kauzy dohlížejí, s verdiktem soudu nesouhlasí. Na podání odvolání mají tři dny.

Komár: Nagyová k soudu půjde

Podle náměstka vrchního státního zástupce Pavla Komára je jisté, že se odvolají. Minimálně kauza Jany Nagyové tak nakonec stejně půjde před soud. Aby se tak nestalo, musely by všechny strany s trestem od stolu souhlasit.

A žalobcům se nelíbí ani rozhodnutí v případě zpravodajců. Soud totiž za Kovandovým a Páleníkovým jednáním viděl pouze přestupky proti řádu Vojenského zpravodajství a jejich kauzu poslal k dořešení a případnému potrestání na ministerstvo obrany. "Došlo k porušení předpisů, nikoliv k trestnému činu," řekl Jiří Matzner.

Zpravodajci Pohůnek a Kovanda čelili spolu s bývalým šéfem rozvědky a pozdějším ředitelem Správy státních hmotných rezerv Ondrejem Páleníkem obžalobě za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Pro někdejší šéfku kabinetu a nynější manželku premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou údajně sledovali Nečasovu tehdejší ženu Radku. Pohůnka spolu s dalšími poslal soud loni v červnu do vazby, kde strávil déle než měsíc.

Podle dřívějšího Pohůnkova vyjádření nešlo v případu Nečasové o sledování, ale o určitou modifikaci obrany proti sledování. Zpravodajci prý měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný.

Pohůnek také opakovaně tvrdí, že s Nagyovou nikdy nekomunikoval a jako voják pouze poslouchal příkazy svých nadřízených.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy