Obvoďák nezve lidi na prevenci? Přijde o část peněz, navrhuje ministerstvo

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 9. 2015 7:11
Praktičtí lékaři, kteří se nestarají o své pacienty, přijdou o část příjmů. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví ve své úhradové vyhlášce na příští rok. Méně peněz dostanou třeba "obvoďáci", kteří si své pacienty nezvou pravidelně na preventivní prohlídky. Nižší příjem budou mít i lékaři, kteří nemocné nenavštěvují přímo doma nebo kteří neordinují alespoň jeden den v týdnu do šesté hodiny večer. Dnes dostává každý praktický lékař padesátikorunu měsíčně za každého svého pacienta v kartotéce bez ohledu na to, jestli se v ordinaci skutečně objeví.
Foto: Thinkstock

Praha - Blíží se konec časů, kdy obvodním lékařům plynuly na účet peníze i přes to, že se o své pacienty nestarali. Ministerstvo zdravotnictví připravilo novou úhradovou vyhlášku, která jejich snahu lépe zohlední.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Méně peněz dostanou od příštího roku třeba praktičtí lékaři, kteří si své pacienty nezvou pravidelně na preventivní prohlídky. Nižší příjem budou mít i ti zdravotníci, kteří nemocné nenavštěvují přímo doma nebo kteří neordinují alespoň jeden den v týdnu do šesté hodiny odpoledne.

Takovým lékařům klesne pravidelná měsíční platba za každého pacienta v kartotéce z 52 korun na 49 korun. Dnes dostane lékař padesátikorunu od pojišťovny bez ohledu na to, jestli se pacient v ordinaci objeví, nebo ne.

„Je nemalá část lékařů, kteří některé své pacienty neviděli několik let. Přitom to, že pacient k lékaři nepřijde, nemusí nutně znamenat, že je zdravý. Lékaři by měli zdravotní stav každého svého pacienta pravidelně přezkoumat a předejít tak případnému vznikajícímu onemocnění,“ vysvětlil novinku náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp. Pravidelnou prevencí se přitom podle něj dají každoročně ušetřit miliony korun.

Na pacienty nemáme "páky"

Jenomže praktickým lékařům se nová pravidla nelíbí. Tvrdí, že na své pacienty nemají žádné „páky“.

„Praktický lékař nemá absolutně žádný nástroj, jak pacienta k návštěvám donutit. Každý pacient má právo se svobodně rozhodnout, jestli pozvánku na preventivní prohlídku přijme, nebo ji bude ignorovat,“ zlobí se například zlínský praktický lékař Lubomír Nečas.

Proto se také podle něj před lety vymyslela „kapitační platba“ – tedy měsíční příspěvek na každého pacienta v kartotéce. „Změřilo se, kolik pacientů k lékaři chodí pravidelně, kolik naopak nechodí, a to se zprůměrovalo,“ vysvětluje Nečas. Pokud chce tedy ministerstvo lékaře za nechodící pacienty pokutovat, jde podle něj proti doposud stanoveným pravidlům.

Další lékaři upozorňují na to, že se nedají preventivní prohlídky v každém regionu zvládnout. „Jsou ordinace v pohraničí, kde je běžné, že mají lékaři na starosti i tři tisíce pacientů. Takoví lékaři samozřejmě nejsou schopni prohlídky u všech pacientů fyzicky stihnout,“ tvrdí místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Bonus za večerní pohotovost

Návrh úhradové vyhlášky na příští rok proto považuje za nespravedlivý. „Budeme se ještě snažit s ministerstvem dojednat její úpravu. Na připomínky máme zhruba týden,“ doplnil Šonka. Vedení resortu zdravotnictví přitom drobné úpravy v rámci připomínkového řízení připustilo, i když základní myšlenka je podle něj správná.

Co přináší nová úhradová vyhláška?

Změny, které čekají praktické lékaře:

  • Praktickým lékařům pro dospělé vzroste tzv. kapitační platba o dvě koruny na 52 korun. Ovšem jen za předpokladu, že budou ordinovat i v odpoledních hodinách, navštěvovat nemocné i doma a zvát pacienty na preventivní prohlídky či screeningy. Při neplnění podmínek se léakařům platba naopak sníží, a to až na 49 korun.
  • Praktičtí lékaři, kteří ročně odslouží deset večerních pohotovostí, dostanou příspěvek ve výši 30 tisíc korun.
(Zdroj: MZČR)

O české pacienty se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky stará celkem 4449 ordinací praktických lékařů, každý „obvoďák“ má přitom v kartotéce v průměru 1623 registrovaných pacientů. Nejhustší síť ordinací je dlouhodobě v Praze a Olomouckém kraji, naopak nejméně lékařů působí ve středních Čechách.

Za každého registrovaného pacienta dnes dostávají praktičtí lékaři od pojišťovny automaticky padesátikorunu měsíčně, další peníze jim plynou za preventivní prohlídky nebo různá potvrzení. Tím se praktičtí lékaři liší od takzvaných ambulantních specialistů - například očařů, plicařů či internistů. Ti jsou naopak placeni jen za výkony, které svým pacientům skutečně provedli.

Průměrná ordinace praktického lékaře si dnes měsíčně přijde na zhruba 80 až 100 tisíc korun. Od příštího roku si bude moci další peníze vydělat i tak, že se zapojí do služeb večerních pohotovostí. Ministerstvo zdravotnictví totiž ve vyhlášce navrhuje i to, že za každých deset pohotovostí za rok dostane obvodní lékař příspěvek ve výši 30 tisíc korun.

Dnes totiž praktici večerní pohotovosti sloužit nechtějí, a pacienti tak zbytečně volají záchranky i k banalitám. Třeba pražská záchranka jen v prvním kvartálu tohoto roku ošetřila 29 798 pacientů, což je o 12 procent více než v předchozím roce.

Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky je příspěvek za večerní služby sice příjemný, ne všechny lékaře ale k pohotovostem přivede. "Řada lékařů totiž nechce pohotovosti sloužit i proto, že pro ně nemá ve své ordinaci podmínky - například přístroje či laboratoř. Pacienta tak nakonec stejně odešle do nemocnice," řekl Šonka. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy