Obviněného exsenátora Nováka předali Němci do Česka. Je na svobodě, poskytl záruky, řekl žalobce

ČTK Martin Ťopek ČTK, Martin Ťopek
Aktualizováno 27. 10. 2017 12:10
Po deseti měsících německé úřady vydaly zpět do Česka bývalého senátora Alexandra Nováka. Sdělila to mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová. Novák, který má německé občanství, čelí v Česku obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací v kauze ROP Severozápad.
Alexandr Novák
Alexandr Novák | Foto: ČTK

Praha - Bývalý senátor Alexandr Novák byl ve středu po deseti měsících, které strávil v německé vazbě, předán do rukou českých úřadů. Sdělila to mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová. Novák, který má německé občanství, v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací.

Případ spadá pod vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, ta se však nechtěla blíže vyjadřovat k zárukám, které dal Novák soudu. "Konkrétní typy záruky zveřejňovat nebudeme. Byly to však pro státního zástupce i pro soud dostatečné záruky, aby byl Novák vyšetřován na svobodě," řekla Bradáčová. 

Dodala, že se jedná o záruky, které trestní řád umožňuje použít jako náhradu vazby. U Nováka totiž podle soudu nadále existují důvody k uvalení takzvané útěkové vazby. "Mohu pouze říci, že se nejedná o jednu záruku, ale o kombinaci několika záruk, které soud přesvědčily," dodal Bradáčová. Podle deníku Právo Novák zaplatil kauci 16 milionů korun. 

Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly. Protože odmítl zjednodušené řízení, čekalo se na rozhodnutí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu, který měl posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Dříve než tento soud rozhodl, Novák změnil svůj postoj a vyjádřil souhlas se zjednodušeným řízením, díky čemuž mohl být vydán. "Stíhaný byl 25. 10. 2017 předán českým úřadům," sdělila mluvčí soudu.

Příslušné německé státní zastupitelství na základě Novákova kroku stáhlo žádost k frankfurtskému soudu o posouzení přípustnosti vydání a soud formálně ukončil trvání jeho vydávací vazby.

Původně se očekávalo, že soud o Novákovi rozhodne už v květnu, ale nestalo se tak. Německé úřady poté opakovaně českou stranu žádaly o další informace k případu. Frankfurtský soud zároveň několikrát Novákovi prodloužil vyšetřovací vazbu.

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Dnes jedenašedesátiletý muž byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

 

Právě se děje

Další zprávy