Obviněný detektiv Holub vynášel informace z vyšetřování Homolky i dopravního podniku, tvrdí policie

ČTK ČTK
17. 5. 2016 16:45
Policie obvinila detektiva protikorupčního útvaru Radka Holuba kvůli vynášení informací z vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku. Holub údajně bývalému policistovi Gáboríkovi prozradil, že kriminalisté plánují domovní prohlídku u tehdejšího ředitele Homolky Vladimíra Dbalého, uvedl Radiožurnál. Kromě toho Holub podle policie předal Gáboríkovi i citlivé policejní dokumenty, které se týkaly vyšetřování kauzy Homolka. V případu jsou obviněni tři muži ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku, vedle Holuba právě Gáborík a celník Pavel Šíma.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Obviněný detektiv protikorupčního útvaru Radek Holub podle policie vynášel informace z vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku (DPP). Informoval o tom Radiožurnál s odvoláním na policejní dokumenty.

V případu jsou obviněni tři muži ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku, vedle Holuba ještě bývalý policista Igor Gáborík a celník Pavel Šíma. Obvinění souvisí s neoprávněným předáváním informací z trestních řízení a uzavřených systémů bezpečnostních složek.

Holub údajně Gáboríkovi prozradil, že kriminalisté plánují domovní prohlídku u tehdejšího ředitele Homolky Vladimíra Dbalého, uvedl Radiožurnál. Dbalý je stíhán za korupci, jeho případ nyní řeší soud. Kromě toho Holub podle policie předal Gáboríkovi i citlivé policejní dokumenty, které se týkaly vyšetřování kauzy Homolka.

Detektiv Holub prý sháněl informace také v případě policejního prověřování smlouvy mezi dopravním podnikem a společností Rencar, která prodává reklamu v metru. V minulosti byla smlouva několikrát kritizována, dopravní podnik proto nedávno vypověděl takzvanou konkludentní, tedy ne písemnou smlouvu s touto firmou.

Šíma zůstává na svobodě

Celník Šíma jako jediný ze tří obviněných zůstává na svobodě, ostatní dva muži jsou ve vazbě. "Stejně jako Holub i Šíma dával informace bývalému detektivovi Igoru Gáboríkovi. Policie má dokonce zadokumentované, že celníkovi dával Gáborík peníze. Gáborík pak informace dal jedné soukromé detektivní kanceláři," uvedl Radiožurnál.

V minulém týdnu policie také prohledávala kancelář městské státní zástupkyně Dagmar Máchové. V pondělí její nadřízení rozhodli, že nebude mít na starosti trestní kauzy ani nebude řešit případy u soudu. Policejní dokument žalobkyni klade za vinu, že byla v pravidelném kontaktu s Gáboríkem. Nic více ale dokument neuvádí, nepíše se v něm, zda měla vynášet nějaké informace, informoval rozhlas. Máchová není z ničeho obviněna, minulý týden ale k případu podávala na policii vysvětlení.

Policie byla ve vyšetřování přiliš velkým pánem, z velkých případů se nevyšetřilo vůbec nic, říká investigativní novinář Jaroslav Spurný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy