Obvinění: Špitálu ve Zlíně vládne korupce a klany

Lenka Smyčková
2. 8. 2009 22:00
Zlínské praktiky šetří kraj, opozice má prý důkazy
Nemocnice ve Zlíně má problém. Anonym tvrdí, že ji ovládla korupce a kamarádíčkovství.
Nemocnice ve Zlíně má problém. Anonym tvrdí, že ji ovládla korupce a kamarádíčkovství. | Foto: Krajská nemocnice T. Bati

Zlín - Podivné nákupy přístrojů a služeb, zmanipulovaná výběrová řízení, plýtvání veřejnými prostředky, korupce. Takovým obviněním čelí v posledních dnech vedení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Začalo to anonymním dopisem krajským zastupitelům. Ten mimo jiné tvrdil, že v nemocnici právě probíhá předem rozhodnuté výběrové řízení na nákup počítačového tomografu. Obvinil také vedení nemocnice z obsazování pracovních míst známými a přihrávání zakázek spřáteleným firmám.

Krajský úřad vznesená obvinění prověřuje. "Zadání má dozorčí rada a já je šetřím také sama," řekla novinářům krajská zdravotní radní Hana Příleská (ČSSD).

Někteří zaměstnanci nemocnice a opoziční zastupitelé se přesto obávají, že šetření kraje, jenž je jediným akcionářem nemocnice, nemusí být nestranné. Na hejtmanství totiž už druhé volební období sedí v podstatě stejní lidé.

Podnět k prošetření dorazil i k Transparency International. Ředitel protikorupční organizace David Ondračka si nedělá iluze, že by zlínská nemocnice byla jediným takovým případem v Česku.

"Množí se případy podivných zakázek ve zdravotnictví. Obvykle jde o manipulace se zakázkami, předražování nákupů a podivné výběry zprostředkovatelských firem," vyjmenovává.

Plýtvání a korupce

Opoziční krajský zastupitel a lídr hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík tvrdí, že má v rukou důkazy, které obvinění potvrzují. Zatím je ale nechce zveřejnit.

Petr Gazdík během tiskové konference.
Petr Gazdík během tiskové konference. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

"Navštívilo mě několik zaměstnanců i primářů nemocnice s konkrétními důkazy. Mnohá z těch nařčení jsou pravdivá. V pondělí o tom budu jednat s hejtmanem. Pokud se to nevyřeší skrze Zlínský kraj, hodlám podat trestní oznámení," řekl Aktuálně.cz.

Pochybení týkající se výběrových řízení na nákup zdravotnické techniky se prý pohybují v řádech desítek milionů korun.

"Jde tam nejen o nákupy přístrojů, služeb, ale i o personální záležitosti. Když to shrnu, tak v nemocnici se plýtvá a bují tam korupce," dodal Gazdík.

My nejsme špatní, to ti dřív

Anonym napadá praktiky současného managementu, který do nemocnice dosadilo vedení kraje po loňských volbách, jež vyhráli sociální demokraté.

Ředitele Zdeňka Mikela, kterého před rokem a půl jmenoval hejtman Libor Lukáš (ODS), loni v prosinci nahradil lékař Petr Pšikal. V nemocnici nastoupil i nový ekonomický náměstek Jiří Procházka. 

Nyní se ukázalo, že firma, ve které Procházka dříve figuroval a na kterou má dodnes osobní vazby, pro nemocnici likviduje nebezpečný odpad.

Z protežování známých a příbuzných viní anonym také ředitele Petra Pšikala (vpravo). Toho loni v prosinci jmenoval hejtman Stanislav Mišák z ČSSD (v pozadí).
Z protežování známých a příbuzných viní anonym také ředitele Petra Pšikala (vpravo). Toho loni v prosinci jmenoval hejtman Stanislav Mišák z ČSSD (v pozadí). | Foto: Krajská nemocnice T. Bati

Osobní vazby mají podle anonymu rozhodovat také o obsazování volných míst a především o nákupech. Předem rozhodnuto prý bylo například u počítačového tomografu - ten od firmy Siemens měl vyhrát, ač patřil mezi zastaralejší typy.

"Všeobecně je známo, že došlo k dohodě mezi firmou Siemens, zastoupenou spolužákem pana ředitele, a vedením nemocnice. To se změnou zadání rozhodlo koupit přístroj, který již nikdo v tomto státě nechce pro technickou zastaralost a nemožnost dalšího rozvoje," píše v dopise anonym.

Podle parametrů CT Siemens údajně v nemocnici provedli i potřebné stavební úpravy. Teprve zveřejnění anonymu zvrátilo výsledek soutěže a nemocnice nakonec kupuje přístroj od firmy Philips.

Vedení nemocnice se k anonymu nevyjádřilo. Uspořádalo tiskovou konferenci, na které mluvilo o svých předchůdcích. Ti údajně manipulovali účetnictvím tak, že místo 55milionové ztráty vykázali mírný zisk.

"V momentě, kdy někdo přijde s obviněním, tak se nemocnice jen zmůže na to, že řekne, že dřív se kradlo víc," okomentoval to Gazdík.

Do nemocnic nikdo nevidí

"Ve zdravotnictví je obrovský objem peněz, to je primárním důvodem, proč se takové věci dějí," míní Ondračka z TI. "Navíc je nad nimi obecně nižší míra veřejné kontroly. Lidé ještě tak hlídají, za co peníze utrácejí radnice nebo kraje," dodává .

Jeho hypotézu dokládá i Gazdík: "Jsem zastupitel kraje, mám hájit zájmy občanů, a přitom se nemohu o nemocnici nic dozvědět. Přístup ke klíčovým informacím má jen dozorčí rada."

Bude proto požadovat, aby v dozorčí radě seděli i zástupci krajské opozice.

V čele Zlínského kraje stojí už druhé období stejní lidé - je tu velká koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Do roku 2005 měla zlínská nemocnice dvanáct let stejného ředitele. Od té doby se vystřídali tři, odvolání přitom ve všech případech bylo především politickým rozhodnutím.

Jednou odvolával hejtman z ODS, podruhé z ČSSD. Někteří ředitelé si jen vyměnili místa v různých nemocnicích v kraji.

 

Právě se děje

Další zprávy