Obvinění na Grygárka má 27 stran. Odposlechy nejsou

Karel Hrubeš
21. 12. 2013 15:30
Deník Inisder popsal dokument, který žalobci vypracovali na svého někdejšího kolegu.
Libor Grygárek.
Libor Grygárek. | Foto: ČTK

Praha - Obvinění někdejšího náměstka na pražském vrchním zastupitelství Libora Grygárka stavějí žalobci převážně na jeho blízkém vztahu k lobbistovi Romanu Janouškovi.

Týká se žádosti o právní pomoc, kterou vyšetřovatelé z Bernu zaslali do Prahy v roce 2009, když zjistili, že se na tamních účtech firmy Botanic napojené na Janouška pohybují podezřele vysoké částky - v přepočtu jimi proteklo přes dvě miliardy korun. Česká strana však odepsala, že Janoušek není v Česku stíhán, a tak Švýcaři konto nakonec odblokovali.

Grygárkův obhájce Tomáš Kaiser říká, že někdejší žalobce se podle textu obvinění provinil tím, že nedostatečně dohlížel na práci svých podřízených. „Obecně řečeno je doktoru Grygárkovi kladeno za vinu, že nezabránil tomu, aby do Švýcarska odešla odpověď v takové podobě, v jaké odešla," popsal to advokát deníku Insider.

Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Aktuálně.cz

Žalobci z olomouckého zastupitelství však svůj dokument vykládají jinak. „Podstatou obvinění je, že nebyly přijaty kroky, aby se podezření z praní špinavých peněz začalo prošetřovat také u nás," řekl Insideru návladní Petr Šereda.

Deník Insider navíc zjistil, že nyní žalobci prošetřují také další aktéry případu kolem Janouškových peněz ve Švýcarsku. Komplikuje jim to však nepřehledná personální situace na vrchním zastupitelství v Praze a u policie.

Známí od Myšáka

V obvinění, které má 27 stránek, státní zástupce cituje výpovědi svědků, především policistů, kteří na odpovědi do Švýcarska pracovali. Několik svědectví se týká vztahu mezi Janouškem a Grygárkem, který, jak bylo řečeno, je pro obvinění klíčový.

„Zajímáme se o vztah mezi nimi, protože je to jeden z důkazů, že nešlo ze strany doktora Grygárka jen o šlendrián, ale o záměr," potvrdil zdroj Insideru blízký vyšetřování kauzy.

Výpověď samotného Janouška ve spisu není obsažena, i když lobbista policistům začátkem července na otázky o svém „přátelství" s Grygárkem odpovídal. „Vyjádřil se, že ho zná, to je celé," řekl Insideru Janouškův obhájce Vít Široký. „Otázky ohledně konta ve Švýcarsku položeny nebyly," dodal.

Grygárek nebyl od doby, kdy proti němu bylo vzneseno obvinění, vyslechnut a podle Širokého nebyl v Grygárkově věci předvolán k výslechu ani Janoušek.

Blízké vztahy obou mužů policie v obvinění nepodkládá ani žádnými odposlechy. „V usnesení nejsou odposlechy zmíněny," potvrdil Grygárkův advokát Kaiser.

Příchody a odchody

Advokát Kaiser ve stížnosti proti obvinění poukazuje na to, že v případu je obviněn zatím jen Grygárek, zatímco za odpověď švýcarské straně a vyšetřování případu byla zodpovědná celá řada lidí.

Žádost z Bernu měl na starosti Grygárkův podřízený, ředitel šestého odboru Vrchního zastupitelství v Praze, který se zabývá hospodářskou kriminalitou, Zbyněk Eger. Během řešení případu odešel a jeho nástupkyní se stala Marcela Kratochvílová. Odpověď do Švýcarska pak zaslal protikorupční útvar. Pod dopisem je podepsán jeho tehdejší ředitel Jiří Novák.

Olomoučtí žalobci však říkají, že důvodem Grygárkova obvinění v kauze je kromě přátelství s Janouškem i to, že na rozdíl od ostatních aktérů působil ve funkci nepřetržitě po celou dobu, kdy se žádost vyřizovala.

„Začátkem roku 2009 se jak v policii, tak na hospodářském odboru zastupitelství odehrála řada změn. Odpověď Švýcarům se řešila v průběhu ledna a února, tedy v době, kdy na zastupitelství končil doktor Eger a nastupovala zástupkyně Kratochvílová. V čele protikorupční policie končil Jiří Novák, chvíli tam působil Tomáš Martinec, poté přišel Libor Vrba. Podstatou je, že doktor Grygárek tam byl celou dobu," shrnul zdroj Insideru.

Nedbalost, nebo záměr

Zatímco u jmenovaných policistů mohlo jít podle žalobců o pouhou nedbalost, Grygárek prý jednal úmyslně.

„V případě doktora Grygárka se domníváme, že to byl záměr. Že šlo o krytí Romana Janouška. V tom je podstatný rozdíl oproti jiným osobám, které se na tom podílely," řekl Insideru zdroj blízký vyšetřování.

Zbyněk Eger dnes působí jako okresní žalobce v Tachově a k případu se nechce vyjadřovat. „Já se v žádném ohledu k této věci nemůžu, ani nebudu vyjadřovat," řekl Insideru.

Jeho nástupkyně Kratochvílová popřela, že by s vyšetřováním Janouškových peněz přišla do styku. „Vůbec jsem na tom nepracovala," uvedla.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy