OBSE odsoudila útok na novináře v Zemanově štábu. Přestaňte urážet média, vyzvala české politiky

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 1. 2018 16:34
Představitel OBSE pro svobodu médií připomněl i další útoky Miloše Zemana na média.
Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) odsoudila sobotní útok na novináře v pražském Top Hotelu, kde měl volebním štáb prezident Miloš Zeman. Jeho příznivci tam napadli zástupce médií poté, co zjišťovali okolnosti zásahu záchranářů u jednoho z účastníku akce.

"Novinářům musí být umožněno vykonávat práci bez zastrašování a násilí. Odsuzuji nedávné útoky na novináře po oznámení výsledků prezidentských voleb v České republice. Zároveň vyzývám k vyšetření a potrestání viníků," řekl Harlem Désir, zástupce OBSE pro svobodu médií.

Politiky vyzval, aby takový útok veřejně odsoudili. To zatím udělali jen někteří opoziční politici - například bývalý premiér Bohuslav Sobotka, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo místopředseda ODS Martin Kupka. Hrad ani členové vlády se k útoku nevyjádřili. "Vyzývám je, aby se zdrželi dalšího urážení médií a přispěli k bezpečnému prostředí pro novináře," dodal ještě Désir.

"OBSE je obětí dezinformace. Jinak by nemohla pominout důležitý fakt, že útočník je také novinář. A zároveň by nepapouškovala klasické antizemanovské mantry. Proto nehodlám na toto prohlášení nikterak reagovat," řekl k výzvě hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jeden ze dvou útočníků, Karel Slezák, byl na akci skutečně jako novinář, vyskytoval se ale v prostoru určené pro prezidentovy podporovatele.

Ovčáček dále uvedl, že už v sobotu kontaktoval redakce napadených novinářů a vyjádřil politování nad incidentem. "Ač už v té době ve štábu nebyl pan prezident přítomen," řekl s tím, že tento krok považuje za dostačující.

Désir z OBSE ve zprávě dále připomněl další incidenty prezidenta Zemana s médii. V loňském říjnu přivítal novináře replikou automatické pušky kalašnikov. V květnu zase uvedl, že by novináři měli být likvidováni, protože jich je příliš mnoho.  

Zástupce OBSE pro svobodu médií monitoruje situaci ve všech 57 členských zemích a na případné porušení svobod upozorňuje.

Syndikát novinářů útočníka vyloučil

Syndikát novinářů týž den oznámil, že útočníka Slezáka kvůli jeho chování vyloučil. Na akci pěstmi zaútočil na kameramana serveru iDnes, za což se v pondělí večer omluvil.

"Svým jednáním v sobotu 27. ledna 2018 ve volebním štábu Miloše Zemana po volbě prezidenta republiky poškodil prestiž a zájmy Syndikátu novinářů ČR. Tímto rozhodnutím zaniká členství Ing. Karla Slezáka v Syndikátu novinářů," oznámila organizace na svém Facebooku.

Podívejte se na napadení novinářů ve štábu Miloše Zemana

Napadení novinářů a dokumentaristů ve štábu u Miloše Zemana | Video: Petr Salaba
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy