OBSE odsoudila útok na novináře v Zemanově štábu. Přestaňte urážet média, vyzvala české politiky

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 1. 2018 16:34
Představitel OBSE pro svobodu médií připomněl i další útoky Miloše Zemana na média.
Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) odsoudila sobotní útok na novináře v pražském Top Hotelu, kde měl volebním štáb prezident Miloš Zeman. Jeho příznivci tam napadli zástupce médií poté, co zjišťovali okolnosti zásahu záchranářů u jednoho z účastníku akce.

"Novinářům musí být umožněno vykonávat práci bez zastrašování a násilí. Odsuzuji nedávné útoky na novináře po oznámení výsledků prezidentských voleb v České republice. Zároveň vyzývám k vyšetření a potrestání viníků," řekl Harlem Désir, zástupce OBSE pro svobodu médií.

Politiky vyzval, aby takový útok veřejně odsoudili. To zatím udělali jen někteří opoziční politici - například bývalý premiér Bohuslav Sobotka, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo místopředseda ODS Martin Kupka. Hrad ani členové vlády se k útoku nevyjádřili. "Vyzývám je, aby se zdrželi dalšího urážení médií a přispěli k bezpečnému prostředí pro novináře," dodal ještě Désir.

"OBSE je obětí dezinformace. Jinak by nemohla pominout důležitý fakt, že útočník je také novinář. A zároveň by nepapouškovala klasické antizemanovské mantry. Proto nehodlám na toto prohlášení nikterak reagovat," řekl k výzvě hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jeden ze dvou útočníků, Karel Slezák, byl na akci skutečně jako novinář, vyskytoval se ale v prostoru určené pro prezidentovy podporovatele.

Ovčáček dále uvedl, že už v sobotu kontaktoval redakce napadených novinářů a vyjádřil politování nad incidentem. "Ač už v té době ve štábu nebyl pan prezident přítomen," řekl s tím, že tento krok považuje za dostačující.

Désir z OBSE ve zprávě dále připomněl další incidenty prezidenta Zemana s médii. V loňském říjnu přivítal novináře replikou automatické pušky kalašnikov. V květnu zase uvedl, že by novináři měli být likvidováni, protože jich je příliš mnoho.  

Zástupce OBSE pro svobodu médií monitoruje situaci ve všech 57 členských zemích a na případné porušení svobod upozorňuje.

Syndikát novinářů útočníka vyloučil

Syndikát novinářů týž den oznámil, že útočníka Slezáka kvůli jeho chování vyloučil. Na akci pěstmi zaútočil na kameramana serveru iDnes, za což se v pondělí večer omluvil.

"Svým jednáním v sobotu 27. ledna 2018 ve volebním štábu Miloše Zemana po volbě prezidenta republiky poškodil prestiž a zájmy Syndikátu novinářů ČR. Tímto rozhodnutím zaniká členství Ing. Karla Slezáka v Syndikátu novinářů," oznámila organizace na svém Facebooku.

Podívejte se na napadení novinářů ve štábu Miloše Zemana

Napadení novinářů a dokumentaristů ve štábu u Miloše Zemana | Video: Petr Salaba
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy