Obsadí nás znovu Rusové? Myslí si to jen desetina Čechů

ČTK ČTK
21. 8. 2015 21:30
Téměř pro polovinu Čechů je ale pravděpodobné, že Rusko obsadí nečlenskou zemi NATO a Evropské unie.
Archivní snímek z 21. srpna 1968 zachytil Pražany a sovětské okupanty pod budovou tehdejšího Československého rozhlasu.
Archivní snímek z 21. srpna 1968 zachytil Pražany a sovětské okupanty pod budovou tehdejšího Československého rozhlasu. | Foto: Reuters

Praha - Víc než čtyřem pětinám lidí v Česku se zdá nepravděpodobné, že by Českou republiku mohlo během příštích deseti let obsadit Rusko. Podle asi desetiny Čechů je to naopak pravděpodobné. Pro skoro polovinu je ale pravděpodobné, že Rusko obsadí nečlenskou zemi NATO a Evropské unie.

Vyplývá to z průzkumu agentury Median, který v pátek Česká televize (ČT) zveřejnila v den 47. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Obsazení ČR ze strany Ruska je velmi nepravděpodobné podle 47 procent dotázaných a spíše nepravděpodobné podle 36 procent. Spíše pravděpodobný je ruský vpád do Česka podle deseti procent lidí a velmi pravděpodobný podle dvou procent účastníků průzkumu.

Možnost, že by Rusko obsadilo nečlenskou zemi Severoatlantické aliance a EU, považuje za pravděpodobnou 49 procent lidí. Ruský útok na členský stát těchto dvou uskupení vidí jako pravděpodobný 22 procent.

Obavy z Ruska například v Pobaltských zemích se zvýšily poté, co Rusko loni na jaře anektovalo poloostrov Krym do té doby patřící Ukrajině. Loni v dubnu navíc v oblasti ukrajinského Donbasu vypukla vzpoura separatistů, které podle NATO podporuje ruská armáda. Rusko to ovšem popírá.

Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila v roce 1968 státní hranice ČSSR v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tím skončil pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Invaze si do konce roku 1968 vyžádala 108 mrtvých, asi 500 těžce a další stovky lehce zraněných lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy