reklama
 
 

Obrnice dostaly cenu za projekty romské integrace

30. 10. 2013 19:59
Starostka Drahomíra Miklošová převzala cenu Dosta!

Štrasburk / Obrnice - Starostka Obrnic na Mostecku Drahomíra Miklošová ve Štrasburku převzala ocenění za inovativní obecní či městské projekty podporující romskou integraci, zaměřené proti diskriminaci Romů či zvyšující povědomí o romské kultuře i právech. Pod názvem "Dosta!" ocenění uděluje Rada Evropy.

Cenu, která vznikla v roce 2007, spolu s Obrnicemi letos dostaly také řecký Heraklion a radnice oblasti Kocaeli v Turecku. Sedmičlenná porota nakonec vybírala ze dvanácti návrhů, které se dostaly do užšího výběru. Podle tiskové zprávy o ceně by dobré příklady oceněných obcí a měst měly sloužit jako inspirace pro další radnice a celé regiony v Evropě.

Sama starostka Miklošová ento týden řekla, že ocenění obci přinese plusové body při vytváření projektů, na které je třeba žádat o dotace.

"Je vidět, že když my ty projekty děláme, je to opravdu ve prospěch věci, a ne aby se na tom někdo přiživil, že jsou to smysluplně vynaložené finanční prostředky," podotkla.

Připomněla, že Obrnice v posledních sedmi letech vytvořily řadu projektů, které k integraci Romů a zlepšení jejich soužití s majoritou přispěly. Město mimo jiné vytvořilo příspěvkovou organizaci, která poskytuje čtyři druhy sociálních služeb, například nízkoprahové centrum pro mládež, ambulantní nebo terénní sociální služby. Cílem dalších projektů byla třeba podpora zaměstnanosti nebo problematika bydlení.

"My jsme zastavili privatizaci bytového fondu, zpětně vykupujeme byty, abychom ovlivnili, kdo se do nich stěhuje. Obec celou řadu svých bytů opravila," zmínila starostka.

To, že se situace v Obrnicích v posledních letech zlepšila, potvrdila romská pracovnice obrnického sociálního centra Anna Gabčová. Sama žije v Obrnicích od malička.

"Dříve to bylo horší. Člověk se bál vyjít ven nebo nechat něco venku. Za posledních sem let nového vedení obce se to hodně změnilo k lepšímu," uvedla.

Ke zvýšení bezpečnosti v obci podle ní přispělo třeba zavedení kamerového systému nebo práce preventistů kriminality či terénní sociální služby.

"Řekla bych, že sousedské vztahy jsou tu v lepším světle a na dobré cestě, komunita je spojená a myslím si, že problém už není," sdělila.

autor: ČTK | 30. 10. 2013 19:59

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama