Obří prémie v dopravním podniku. 8,6 milionu pro 7 lidí

Domácí Domácí
9. 5. 2012 19:30
Sedm lidí z Dopravního podniku si rozdělilo 8,6 miliónu korun, odhalil deník Insider
Sedm lidí si rozdělilo 8,6 milionu. Kdo z nás to má?
Sedm lidí si rozdělilo 8,6 milionu. Kdo z nás to má? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vrcholní manažeři ostře sledované firmy - pražského dopravního podniku - si ve třech měsících na přelomu roku rozdělili obrovské prémie, jejichž výše se v některých případech blíží milionu korun měsíčně.

Přehled odměn a zlatých padáků získal deník Insider a zveřejnil je v dnešním vydání.

Připomíná také, že jde o zřejmě rekordní odměny, které byly ve veřejném sektoru vyplaceny, a že je inkasovali lidé spojení s bývalým ředitelem dopravního podniku Martinem Dvořákem.

Konkrétně ze seznamu vyplývá, že například někdejší ekonomický ředitel Ivo Štika získal  za prosinec 2011 a za leden a únor 2012 na odměnách třikrát po sobě 948 tisíc korun. Celkem to dělá 2,8 milionu korun k základnímu platu navíc.

Za co přesně manažer Štika nadstandardní odměny dostal, není přitom jasné. Na svůj post totiž rezignoval už v prosinci 2011 krátce po Martinu Dvořákovi. Z dopravního podniku pak odešel až s nástupem současného šéfa Vladimíra Liche.

Zlatý padák za neutěšenou situaci

Dalším ze seznamu bohatě odměněných je Jaroslav Stůj, který dočasně v pozici generálního ředitele vystřídal Dvořáka. Ten zase při odchodu dostal podle Insideru na cestu zlatý padák ve výši 2,59 milionu.

Ve funkci provizorního generálního ředitele byl přitom pouhé dva měsíce a jeho odvolání pražský magistrát vysvětlil větou: „Bylo to kvůli neutěšené situaci v dopravním podniku."

Obří odměnu dostala ke svému platu i dlouholetá šéfka Dvořákova sekretariátu Daniela Pětníková. V lednu 2012 jí navíc k platu přišlo 727 tisíc korun.

416 tisíc zbylo i na pro mluvčí

Ještě o jedenáct tisíc korun více v odměně inkasoval ve stejném měsíci technický ředitel podniku Radek Zamrazil.

Miroslava Jírovcová ze správy majetku dostala k platu 832 tisíc korun a personální šéfka Lucie Šindelářová 450 tisíc.

Zkrátka nepřišla ani mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová, která v lednu dostala prémii 416 tisíc.

Celkem si výše zmiňovaná sedmička lidí jen za tři měsíce přišla k běžnému platu na 8,6 milionu korun.

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 45 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy