Obří papírna chce testovat biopaliva. Lidé se toho bojí

Lenka Smyčková
18. 6. 2008 15:18
Vedle papírny Wanemi chce další firma zkoumat biopaliva
Průmyslová zóna Leštinská v Zábřehu
Průmyslová zóna Leštinská v Zábřehu | Foto: Wanemi

Zábřeh - "Lžou nám o papírně. Chtějí stavět spalovnu," obávají se lidé v Zábřehu nedaleko Šumperka, kteří nesouhlasí se stavbou obří papírny společnosti Wanemi.

Firma chce v průmyslové zóně postavit továrnu na zpracování recyklovaného papíru za 5 až 6 miliard korun.

Celý projekt provází odpor obyvatel z okolí a teď přilila olej do ohně informace o tom, že by tu mělo vyrůst také výzkumné středisko pro využití biopaliv. 

Středisko má postavit zatím málo známá společnost Český výzkum, která chce rozjet prověřování a vývoj alternativních energetických zdrojů.

Wanemi hodlá v Zábřehu stavět papírnu právě s využitím energie z biopaliv. Proti tomu již od počátku protestují obyvatelé z okolí a plány Českého výzkumu jim vadí ještě víc.

„Potvrdily se naše obavy. Tady už nejde o pouhou papírnu, ale o vybudování regulérní spalovny," tvrdí Petr Wolf ze sdružení Za zdravý Ráječek. Sdružení teď shání nové spojence v tahu proti investorům a chce si najmout placeného právníka.

Oba investoři naopak trvají na tom, že jejich činnost bude ekologická a že pro protesty není důvod.

Odpůrci: Budeme pokusní králíci

Už samotná papírna bude podle odpůrců škodit životnímu prostředí. Městem totiž projede sto padesát kamionů denně, které budou do papírny přivážet suroviny a odvážet zboží.

V záměru Wanemi, na který vydávalo ministerstvo životního prostředí posudek, uvádí Wanemi jako hlavní palivo dřevoštěpku. Kotle ale umožňují spalovat i zemědělské produkty. Český výzkum by Wanemi mohl pomoci najít ty nejefektivnější.

„Vědeckotechnické středisko by se mělo zabývat výzkumem rychle rostoucích dřevin, olejnin a bylin či nízkonákladových energetických technologií," upřesnil Richard Čemus  z představenstva Českého výzkumu.

A právě z toho mají obyvatelé Zábřehu strach. „Pod pláštíkem vědy se v bezprostřední blízkosti našich domovů bude testovat spalování různých materiálů. Budeme pokusní králíci," uvedl Wolf.

„Pochopitelně to nejsou pro lidi tak známé věci jako uhlí nebo dřevo, tak to v nich vyvolává obavy," míní mluvčí společnosti Wanemi Petr Vintrocha.

Firmy: Budujeme ve jménu ekologie

Oproti názoru odpůrců Wanemi i Český výzkum od začátku své záměry prezentují jako vstřícné k životnímu prostředí. 

Výrobna lepenky dostala od ministerstva životního prostředí kladný posudek v rámci posuzování dopadů na životní prostředí EIA. Teď o svém přínosu přesvědčuje představitele města mimo jiné tím, že slíbila založení nadačního fondu na podporu společenských aktivit ve městě.

Český výzkum zase prezentuje svůj projekt  především jako prostor pro seriózní vědu.  Nazval svůj projekt Environmentální vědecko-technický park Zábřeh. 

"Vědeckotechnický park  je nepochybně ekologickou záležitostí, která naopak zlepší prostředí, protože bude obsahovat celou řadu zelených ploch. V laboratorních podmínkách vývoje a výzkumu k žádnému znečištění nedochází, naopak vyvíjejí se technologie, které se k životnímu prostředí chovají šetrněji než ty minulé," snaží se zklidnit obavy místních Čemus.

Součástí parku má být i podnikatelský inkubátor se službami inovačním společnostem z oblasti energetiky, ekologie a nanotechnologií, poradenské středisko a školicí a vzdělávací centrum.

Takto má vypadat papírna Wanemi
Takto má vypadat papírna Wanemi | Foto: Aktuálně.cz

„Jedním z hlavních partnerů projektu by se mohla stát Univerzita Palackého v Olomouci, jejíž detašované pracoviště by bylo součástí vědeckotechnického parku," dodal Ladislav Jelen z Českého výzkumu, který přijel projekt představit radním.

Sbírka na právníka

Společnost Český výzkum chce svůj záměr veřejně předvést na zasedání zastupitelstva. Starosta Zábřehu Zdeněk Kolář do té doby stanovisko k záměru prezentovat nechce. Již dříve ale Aktuálně.cz řekl, že on sám není příznivcem záměru Wanemi.

Sdružení Za zdravý Ráječek však nečeká a podniká další kroky, jak papírně Wanemi, a tím i Českému výzkumu, ztížit pozici v územním řízení. Na svou stranu získalo obec Rájec a Leština a pořádá veřejnou sbírku na právníka, který by je ve sporu zastupoval.

Vyšlo také první číslo časopisu, kterým chtějí odpůrci papírny poskytovat lidem na Zábřežsku informace, jak postupují.

Wanemi ovšem věří, že při územním řízení a následně s žádostí o stavební povolení uspěje.

„Silný investor vždy vyvolává negativní emoce. Počítáme s tím. Náš záměr je ale ekologicky šetrný a spojení s výzkumem by mohlo ještě zlepšit náš obraz směrem k lidem," uvedl mluvčí Wanemi Vintrocha.

 

Právě se děje

Další zprávy