Foto: "Zakázanou výstavu" aktů, předčasně ukončenou v Akademii věd, nově spoluotevřel Železný

Foto: "Zakázanou výstavu" aktů, předčasně ukončenou v Akademii věd, nově spoluotevřel Železný
Autor "zakázané výstavy" Women: Scenes in the Library Karel Richtr během jejího znovuotevření v Galerii Lazarská.
Na zahájení přijal pozvání i bývalý šéf TV Nova Vladimír Železný, milovník umění, ale též odsouzený k dvouleté podmínce a pětimilionové pokutě za to, že při dovozu obrazů obral stát na daních o téměř šest milionů korun.
Na adresu Genderové expertní komory ČR a Kongresu žen Vladimír Železný nešetřil kritickými poznámkami.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
16. 11. 2015 22:19
„Jde o výstavu mimořádně cudnou a jemnou a to nejen ve srovnání s dnešní explozí porna, ale i v rámci svého žánru,“ uvedl na zahájení výstavy bývalý europoslanec a exředitel TV Nova Vladimír Železný. "Zakázaná výstava" ženských portrétů a aktů, originálně pojmenovaná Women: Scenes in the Library, byla původně doprovodnou součástí festivalu Týden vědy a techniky na Akademii věd, ale po kritice Genderové expertní komory ČR a Kongresu žen, podle nichž se akty žen do vědeckého prostředí nehodí a degradují ženy pouze do rolí pouhých ozdob, Knihovna AV výstavu zrušila. "Zakázaná výstava", jak ji její autor překřtil, se tak přesunula do Galerie Lazarská v Praze, kde bude k vidění do 28. listopadu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy