Obrazem: Larvy, brouci, měkkýši. Unikátní fotky bezobratlých

Obrazem: Larvy, brouci, měkkýši. Unikátní fotky bezobratlých
Ostnohřbetka křovinná (Centrotus cornutus) je jeden ze tří českých zástupců čeledi ostnohřbetkovití (z nichž jeden je invazní). Pro ostnohřbetky jsou typické různé výrůstky a trny na předohrudi. Jejich tvarová a barevná rozmanitost je největší v tropech.
Roháč obecný (Lucanus cervus) patří k největším broukům Evropy. Pro tento druh je typický nápadný pohlavní dimorfismus. Samec má silně zvětšená kusadla (viz foto), která používá k boji o samičku.
Slunéčko východní (Harmonia axyridis) je invazním broukem Evropy, který ohrozil vytlačením naše původní slunéčka sedmitečná (Coccinella septempunctata). Podle dosavadních výzkumů se však zdá, že obě populace jsou nyní v rovnováze.
Zlatohlávek tmavý (Oxythyrea funesta) patří k běžným broukům ČR. Avšak v letech 60. až 80. minulého století z našeho území zcela vymizel. Od devadesátých let se opět šíří z jižní Evropy na sever a dnes ho najdeme např. v okolí Moskvy.
Foto: Petr Šípek
Obrazová sekce, Petr Šípek, Dominik Vondráček
6. 6. 2015 12:58
Už podruhé pořádají zoologové z Přírodovědecké fakulty UK unikátní výstavu živých bezobratlých. Podívejte se v galerii na mimořádné snímky.

Druhý ročník výstavy českých zoologů představí plejádu živých bezobratlých od sekáčů, pokoutníků či vodouchů až po raky, berušky vodní nebo splešťule. V akváriích si zblízka prohlédnete také larvy jepic, potápníků a vážek, v teráriích najdete brouky zlatohlávky, střevlíky či mrchožrouty. 

Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout vzácné i ohrožené druhy živočichů žijících ve střední Evropě i jejím blízkém okolí.

Živá zvířata doplní fotografie našich nejzajímavějších bezobratlých.

Velká výstava bezobratlých se koná 6.–14. června 2015 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2). Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin, 14. června do 16:00 hodin.


 

Právě se děje

Další zprávy