Obrazem: Poničily jej bomby i stavba metra. Před 130 lety otevřelo Národní muzeum

Obrazem: Poničily jej bomby i stavba metra. Před 130 lety otevřelo Národní muzeum
Roku 1888 se podařilo dokončit monumentální tělo stavby.
Z dnešního pohledu byl největším nedostatkem návrhu budovy malý prostor pro budoucí depozitáře. Detail rampy z modelu budovy.
Teprve po slavnostním otevření budovy se začalo s umisťováním mobiliáře. Bylo také třeba dokončit uměleckou výzdobu. To trvalo déle, než se očekávalo - muzeum bylo plně vybaveno až v roce 1901. Takto vypadaly vitríny uvnitř Národního muzea ve výstavním sále na počátku 20. století
Muzeum v 60. letech 20. století.
Foto: Národní muzeum
Dan Poláček Tomáš Klézl Dan Poláček, Tomáš Klézl
23. 5. 2021 15:49
Historická budova Národního muzea slaví 130 let od svého otevření. Monumentální novorenesanční palác za tu dobu potkala řada neštěstí - za 2. světové války ho poničily bomby, v srpnu 1968 sovětské střely a v 70. letech výstavba metra. Zašlou slávu muzeu vrátila až náročná rekonstrukce, díky které mohlo v roce 2018 znovu otevřít. Připomeňte si v galerii Aktuálně.cz bohatou historii Národního muzea.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy