Obrazem: Unikátní fotografie z rekonstrukce atentátu na "kata Čechů" Heydricha

Obrazem: Unikátní fotografie z rekonstrukce atentátu na "kata Čechů" Heydricha
Detonace bomby, kterou na Heydrichův automobil hodil Jan Kubiš, zničila boční dveře a jedna ze střepin obalená plstí ze sedačky v ten okamžik vnikla hluboko do Heydrichových zad. V Heydrichově těle střepina způsobila ránu o velikosti 10 x 5 cm. Říšský protektor tak utrpěl tříštivou zlomeninu žebra, penetraci bránice a těžkou devastaci sleziny.
Na tomto snímku si můžete všimnout, jak němečtí vyšetřovatelé na místě atentátu na Heydricha vyznačili plochu, kde se nalezla většina rozmetaných dílů z výbuchem poškozeného automobilu.
Parašutisté při úprku z místa činu nechali na místě letní kabát a čepici. Němci tyto věci nafotografovali na policejním figurantovi a tento snímek se poté využil při pátrání po pachatelích smrtícího útoku na zastupujícího říšského protektora.
Kromě textového a fotografického materiálu obsahoval vyšetřovací spis také různé nákresy. Zde je například na mapě zobrazen „Přelet „nepřátelského letounu 28.–29. 12. 1941.“. Právě z toho letadla v roce 1941 seskočili na území protektorátu Čechy a Morava parašutisté, kteří měli za úkol spáchat atentát na Heydricha.
Foto: Reprofoto z publikace Vojtěcha Šustka Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území protektorátu Čechy a Morava
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 29. 5. 2021 17:10
Atentát na Reinharda Heydricha spáchali českoslovenští výsadkáři 27. května 1942. Série publikací archiváře Vojtěcha Šustka "Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo" na základě unikátních materiálů popisuje, jak k největšímu odbojovému činu 2. světové války došlo. Snímky z rekonstrukce atentátu jsou z prvního svazku této série.

V české historiografii jedinečné dílo je výsledkem dvacetileté badatelské činnosti archiváře Vojtěcha Šustka a obsahuje unikátní materiály týkající o přelomové události československého, ale i evropského protinacistického odboje - atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

První svazek komentované edice, kterou vydalo Scriptorium a z něhož přinášíme fotorekonstrukci atentátu, obsahuje více než 500 dokumentů německých úřadů v Berlíně nebo politické a policejní správy protektorátu.

Kniha nabízí vhled do akce skupiny Anthropoid a domácího odboje proti Heydrichovi, obsahuje plné znění II. Situační zprávy velitele bezpečnostní policie a bezpečnostní služby v protektorátu.

Součástí uvedené knihy je i rozsáhlá obrazová příloha, která disponuje některými unikátními materiály.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy