Obrazem: Unikátní fotografie z rekonstrukce atentátu na Heydricha

Obrazem: Unikátní fotografie z rekonstrukce atentátu na Heydricha
Pracovníci gestapa a kriminální policie pořízené snímky při vyšetřování doplňovali ručně psanými popiskami. Zde můžete vidět stejný záběr vybavený příslušnými vysvětlivkami.
Tyto obrazové materiály se pečlivě ukládaly do vyšetřovacího spisu, který se dochoval až do dnešních dnů. Vyšetřování vedl šéf komise pro vyšetření atentátu Heinz Pannwitz. Zde můžete vidět titulní stranu jeho vyšetřovací zprávy o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Uvedená zpráva byla nyní zveřejněna v úplném znění v již zmiňované knize historika Vojtěcha Šustka „Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území protektorátu Čechy a Morava“ Zde uvádíme kompletní překlad údajů, které jsou zde napsané v německém jazyce: "Atentát na obergruppenführera SS Heydricha. Dopadení atentátníků v kostele sv. Karla Boromejského v Praze 18. 6. 1942.; [Hranaté razítko:] Tajná státní policie. Hlavní úřadovna státní policie Praha. Zvláštní komise."
Ukázka další strany, na níž je v němčině uvedeno: "Atentát na zastupujícího říšského protektora obergruppenführera SS Heydricha 27. 5. 42 kolem 10:35 hod. v městské části Praha-Libeň."
Kromě textového a fotografického materiálu obsahoval vyšetřovací spis také různé nákresy. Zde je například na mapě zobrazen „Přelet „nepřátelského letounu 28.–29. 12. 41.“. Právě z toho letadla v roce 1941 seskočili na území protektorátu Čechy a Morava parašutisté, kteří měli za úkol spáchat atentát na Heydricha.
Foto: Reprofoto z publikace Vojtěcha Šusteka „Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území protektorátu Čechy a Morava“.
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 6. 6. 2020 11:10
Koncem května uplynulo 78 let od atentátu na Reinharda Heydricha. Dá se po tolika letech dodat k událostem z roku 1942 něco nového? Jedinečná série knih archiváře Vojtěcha Šustka "Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo", se o to úspěšně pokouší. Třetí editovaný svazek historických dokumentů vyšel v těchto dnech. Unikátní snímky z rekonstrukce atentátu jsou z prvního svazku této série.

V české historiografii jedinečné dílo je výsledkem dvacetileté badatelské činnosti archiváře Vojtěcha Šustka a obsahuje unikátní materiály týkající o přelomové události československého, ale i evropského protinacistického odboje - atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

První svazek komentované edice, kterou vydalo Scriptorium a z něhož přinášíme fotorekonstrukci atentátu, obsahuje více než 500 dokumentů německých úřadů v Berlíně nebo politické a policejní správy protektorátu.

Kniha nabízí vhled do akce skupiny Anthropoid a domácího odboje proti Heydrichovi, obsahuje plné znění II. Situační zprávy velitele bezpečnostní policie a bezpečnostní služby v protektorátu.

Součástí uvedené knihy je i rozsáhlá obrazová příloha, která disponuje některými unikátními materiály.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy