Obrazem: Pražská zoo slaví 90 let, od snu nadšeného profesora až k Údolí slonů

Obrazem: Pražská zoo slaví 90 let, od snu nadšeného profesora až k Údolí slonů
Projekt dostal na starost dlouhodobý zastánce a nadšený průkopník této myšlenky, středoškolský profesor přírodopisu, ornitolog Jiří Janda (1923).
Lední medvědi tvořili pár ve stáří jednoho a půl roku a pocházeli z chovné stanice polárních zvířat v sibiřském Irkutsku (1949).
Návštěvníci před tygřími klecemi (1956).
Příchod první gorily, samečka Titana (1963). Mládě gorily nížinné pocházelo přímo z přírody, kde se narodilo o rok dříve, odchytili ho pytláci, kterým jej zabavily úřady.
Foto: Archiv Zoo Praha / @milujemeprahu / Youtube.com
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec, Jana Kramlová
11. 10. 2021 11:01
Vznikla za první československé republiky, před vymřením pomohla zachránit koně Převalského a úspěšně chová gorily. Na druhé straně se ale Zoo Praha musela potýkat třeba s povodněmi, které v roce 2002 zničily téměř polovinu areálu. Letos v září oslavila 90 let od svého vzniku. Prohlédněte si největší úspěchy i nesnáze pražské zoo ve fotogalerii Aktuálně.cz.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat kapitál

Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm procent, což by se mělo v praxi týkat zejména desetiny největších bank. Vyplývá to z návrhu nových kapitálových požadavků na fungování bankovního trhu, který ve středu představila Evropská komise. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) podle komise vyčíslil celkové zvýšení kapitálu do konce dekády na nejvýše 27 miliard eur (695 miliard Kč), což je zhruba polovina částky, kterou odhadoval ještě loni.

Brusel přichází s novými požadavky v rámci mezinárodní dohody o regulaci finančního sektoru Basel III. Tu uzavřela skupina ekonomicky vyspělých zemí světa po finanční krizi z roku 2008 s cílem zabránit jejímu opakování.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy