Obrazem: Před 130 lety zabíjela v Praze povodeň. Strhla i oblouky Karlova mostu

Obrazem: Před 130 lety zabíjela v Praze povodeň. Strhla i oblouky Karlova mostu
Odklízení trosek nakupených vorů, klád a dřeva pod Karlovým mostem započalo ihned po opadnutí vody. Tuto práci byli povinni vykonat na vlastní náklady a svými silami majitelé vorů.
Povodně 1890, Karlovy Vary (fotomontáž).
Povodeň též poškodila Karlův most. Se zničenými částmi mostu zmizela ve vlnách i čtyři sousoší. Povodní byly strženy tři oblouky Karlova mostu. Jeden z pilířů byl z velké části zničen a vyčníval jen jako balvan nad vodou.
Ústí nad Labem 1890.
Foto: ČTK
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
4. 9. 2020 11:30
Půl šesté ráno 4. září 1890. Naplavené trosky svírají pilíře Karlova mostu v Praze tak mohutně, že gotický skvost tlak nevydrží. Zbortí se dva oblouky. Čtyři hodiny poté se zřítí další. V dravých vodách rozvodněné Vltavy v ten moment skončí několik lidí. Zahynou. Nejsou to však první oběti jedné z největších povodní, které Praha před 130 lety zažila.

Povodňová vlna se přihnala do Prahy už den před tím. Dvě hodiny po půlnoci 3. září 1890 byla hladina o více než dva metry výše. Před polednem pak třeba v Podolí naměřili dokonce pět metrů nad normálem. Už v noci se v Karlíně utopilo dvacet vojáků, kteří rozebírali cvičný pontonový most. Smetly je klády z roztříštěných vorů.

Velká voda tehdy zaplavila skoro třetinu Prahy, na čtyři tisíce domů. Povodeň kulminovala 4. září večer, kdy měla průtok 3975 metrů krychlových za vteřinu. Velká voda sužovala Prahu i následující dny. Nakonec si vyžádala několik desítek lidských životů.

Dalších více než sto let tak mohutný živel hlavní město nezasáhl. Až do roku 2002. To do metropole vtrhla historicky dosud největší povodeň, která kulminovala průtokem 5160 metrů krychlových za vteřinu. Rok 1890 a 2002 přitom byly dost podobné jak příčinou, tak rozsahem. Obě povodně způsobil déšť, který se po vlhkém srpnu již neměl kam vsáknout. I zatopené území bylo zhruba stejné. A to i přesto, že ve 20. století řeku "spoutala" Vltavská kaskáda.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy