Roušky, prázdná Praha i protesty. Český rok s covidem očima fotoreportérů Aktuálně.cz

Roušky, prázdná Praha i protesty. Český rok s covidem očima fotoreportérů Aktuálně.cz
Nejdříve doporučení, následně povinnost. Vláda v březnu nařídila nošení roušek prakticky všude kromě vlastního bydlení. Staly se tak zásadně nedostatkovým zbožím (březen 2020).
I přes opatření je nápor na nemocnice na podzim ohromující. Doktoři a sestřičky pracují téměř neustále, mnozí z nich se navíc covidem sami nakazí (listopad 2020).
Čísla nakažených i mrtvých ale dále stoupají. Na výročí pandemie bude Česko v dosud nejhorší situaci, říká v únoru premiér Andrej Babiš (17. leden 2021).
S tím se ovšem Češi dokázali poprat. Roušky si ušili sami - třeba ze starého povlečení. Dobrovolnice a dobrovolníci po celém Česku denně ušili roušky pro desetitisíce lidí (březen 2020).
Foto: Lukáš Bíba
Dan Poláček Tomáš Klézl Dan Poláček, Tomáš Klézl
28. 2. 2021 19:11
První březnový den uplyne rok od momentu, co se na území Česka potvrdily první případy nemoci covid-19. Od té chvíle si republika prošla mnohým - od jarního šití roušek a letního uvolnění přes podzimní neúnavnou práci zdravotníků až po zimní frustraci nad opětovným zhoršením situace. U toho všeho byli fotoreportéři Aktuálně.cz. Podívejte se skrze jejich snímky, jak vypadal český rok s covidem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy