reklama
 
 

Obrazem: První okamžiky českých nosorožců v Africe

20. 12. 2009 19:15
Unikátní snímky z letadla do Keni a z rezervace Ol Pejeta

Praha/Nairobi - Všichni čtyři nosorožci ze ZOO Dvůr Králové dorazili v neděli do svého nového domova v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Dlouhou cestu zvládli podle ošetřovatele Jana Žďárka bez problémů.

"Přítomní veterináři konstatovali, že jsou zvířata ve výborném stavu," řekl Aktuálně.cz někdejší ředitel zooparku v Chomutově Přemysl Rabas, který je v Keni už několik dní.

Zde se několikatunová zvířata mají pokusit rozmnožit, aby zachránila svůj druh severních nosorožců bílých, který je na pokraji vyhynutí.

Nejvzácnější nosorožci na světě

Prokazatelně žije na celém světě už jen osm zvířat v zajetí, ovšem jen čtyři z nich jsou ještě schopny reprodukce - z královédvorské zoo, kde se také před devíti lety narodilo poslední mládě. Od té doby všechny pokusy o oplodnění vyšly na prázdno.

Odborníci proto doufají, že se to nosorožcům podaří v jejich přirozeném africkém prostředí.

"Skládání beden s nosorožci skončilo před čtvrtou hodinou odpoledne místního času. Počasí bylo příznivé, teplota ve stínu se pohybovala něco nad dvacet stupňů, jak je zde obvyklé vzhledem k nadmořské výšce téměř 2000 metrů," uvedl Přemysl Rabas, současný poslanec za Stranu zelených.

První vystoupily z beden samice

První se do speciální ohrady vypustila samice Nájin, následovala nejmladší Fatu, pak samci Suni a nakonec Sudán. Jednu přepravní bednu otevřela ředitelka ZOO Dvůr Králové Dana Holečková společně keňským ministrem lesů a ochrany přírody Noahem Wekesou.

Pro Keňu je návrat nosorožců událostí roku. Jejich příjezd sledovali také zástupci keňské Organizace na ochranu přírody včetně zástupců skupiny pro africké nosorožce při Mezinárodní unii pro ochranu přírody.

autor: Pavel Baroch | 20. 12. 2009 19:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama