Foto: Čtyřicet let od rekordního přesunu kostela. Ustoupil těžbě uhlí skoro o kilometr. Stojí dodnes

Foto: Čtyřicet let od rekordního přesunu kostela. Ustoupil těžbě uhlí skoro o kilometr. Stojí dodnes
Takto vypadal Děkanský kostel na rytině z roku 1878. Vystavěn byl mezi lety 1517-1550.
Nerušeně stál skoro 500 let na jednom místě, než se tehdejší režim rozhodl, že vytěží uhlí ležící pod ním.
Okolo stojící domy padly k zemi, ale nejvýznamnější architektonická památka v okolí měla štěstí. Kostel bude roku 1975 přesunut, rozhodla vláda. Zde je od kostela už rozebraná věž, jejíž bezpečný přesun by byl až příliš technicky náročný.
Od kostela dělníci vybudovali masivní kolejiště směrem k Mostu. Cílová plocha byla ovšem vzdálená 841,1 metru a kolejiště mělo jen 160 metrů, a tak se během transportu kostela rozebíralo a přidělávalo zpět před něj.
Foto: ČTK
Jakub Plíhal ČTK Jakub Plíhal, ČTK
27. 10. 2015 18:15
V úterý v 8 hodin 58 minut to bylo na den přesně čtyřicet let, co skončil unikátní přesun Děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie na Mostecku. Skoro půl tisíciletí starý kostel musel za pomoci speciálních kolejí a hydrauliky urazit trasu 841 metrů, jinak by padl za oběť těžbě uhlí - tak jako celá historická část královského města Most. Přesun, který skončil 27. října 1975, církevní kulturní památka zvládla a nyní stojí na kraji nového Mostu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy