Obrazem: Obří bronzový drak z Čech hlídá vinici ve Francii

Obrazem: Obří bronzový drak z Čech hlídá vinici ve Francii
Do Francie putovala odděleně, jeden vlek vezl křídla, druhý tělo a hlavu .
Křídla obří sochy mají rozpětí šest metrů.
Ve Francii draka z vleku sundavají místní.
Na obří sochu čekal v Bordeaux připravený jeřáb, který pomáhal s jeho instalací.
Foto: Slévárna
Domácí Domácí
4. 5. 2015 14:18
Podívejte se na fotografie, jak se dvoutunová socha bronzového draka vyrobeného v podkrkonošské slévárně dostala do francouzských vinic nedaleko Bordeaux.

Horní Kalná - Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné v Královehradeckém kraji vytvořila sochu pro Prince Roberta Lucemburského. Drak bude hlídat princovy vinice nedaleko Bordeaux a dostane se také na etikety vinných lahví.

Autorem sochy je Angličan Mark Coreth. Socha není v životní velikosti, draci prý obvykle bývají ještě větší. Drak je podle něj kombinací několika živočichů, které nastudoval v přírodě při svých cestách po světě.

Drak putoval do Francie dvěma auty, jeden vlek vezl vyjímatelná křídla, druhý draka. Na místě pomáhal dvoutunového draka složit jeřáb.

Slavnostní odhalení proběhne v Chateau Quintus 30. dubna.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy